Pušači u italijanskoj modnoj prestonici, Milanu, rizikuju novčane kazne ako zapale cigaretu na gradskim ulicama ili u prepunim javnim prostorima, nakon što je najstroža zabrana u zemlji stupila na snagu u sredu.
Oni koji budu ignorisali novu zabranu u zagađenom gradu na severu Italije mogli bi da budu kažnjeni sa 40 do čak 240 evra, a ova kazna ne odgovara svim stanovnicima.
"Novi zakon je po mom mišljenju preteran. Slažem se da neću pušiti u zatvorenom prostoru ili u blizini starije osobe ili deteta, ali zabrana pušenja na otvorenom donekle ograničava ličnu slobodu za mene", rekao je lokalni vodoinstalater Morgan Ishak (46) za AFP.
Milanova uredba o kvalitetu vazduha, koju je usvojilo gradsko veće 2020. godine, poziva na postepenu strožu zabranu pušenja. Od 2021. godine pušenje je zabranjeno u parkovima i igralištima, autobuskim stajalištima i sportskim objektima.
Najnovija zabrana pušenja, koja stupa na snagu 1. januara, odnosi se na "sve javne prostore, uključujući ulice", osim na "izolovana mesta na kojima je moguće održavati razdaljinu od najmanje 10 metara od drugih ljudi", navodi se u tekstu.
Lokalni zvaničnici kažu da je cilj mere smanjenje čestica u vazduhu kako bi se "poboljšao kvalitet vazduha u gradu, zaštitilo zdravlje građana, uključujući i zaštitu od pasivnog pušenja na javnim mestima, koja posećuju i deca", navodi se u saopštenju.
Stelina Lombardo (56), nepušač, rekla je da podržava strožu zabranu pušenja.
"Čvrsto se slažem da, pošto je pušenje odgovorno za mnogo zagađenja, u ovom periodu kada u velikoj meri patimo od klimatskih promena, takva mera može pomoći u smanjenju efekata zagađenja koje uništava planetu", rekla je ona.
Cilj: Smanjenje zagađenosti
Zabrana, koja se uvodi uoči Zimskih olimpijskih igara Milano-Kortina 2026, ne odnosi se na elektronske cigarete.
Smešten usred industrijske doline Pada i zagušen drumskim saobraćajem, Milano je jedan od najzagađenijih gradova u Evropi po pitanju vazduha.
Prva italijanska nacionalna zabrana pušenja uvedena je 1975. godine i zabranila je pušenje u javnom prevozu, učionicama i nekim drugim prostorima.
Godine 1995. zabrana je proširena na područja javne uprave, a 2005. i na sve zatvorene javne površine, čime je postala pionir u tadašnjoj Evropi.
Oko 19 odsto Italijana puši, pokazuju podaci Nacionalnog instituta za statistiku (ISTAT) na osnovu podataka iz 2023. godine, što je niže od proseka Evropske unije od 24 odsto.
Sa prosečnom cenom od oko šest evra po paklici, cigarete u Italiji su i među najjeftinijim u Evropi, gde su cene od oko 10 evra češće.
Unutar Evropske unije, 17 zemalja usvojilo je zakone o zabrani pušenja, od kojih su najstroži Irska, Grčka, Bugarska, Malta, Španija i Mađarska. Najmanje pušača u Evropi ima Švedska, gde puši 8 odsto stanovništva. Najgore je u Bugarskoj, gde je 37 odsto pušača pušača.
BONUS VIDEO:
(Jutarnji list/Mondo/Aleksandra Virijević)
Partizan pregazio Makabi u Beogradskoj areni! Demonstracija moći crno-belih u Evroligi, pao klupski rekord!
Biće proglašen Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Vlada sutra donosi odluku
"Oni tuku, a sudije ne sviraju faulove, nemoguće je pobediti!": Trinkijeri pobesneo posle poraza u Evroligi
"Željko nam je pokazao snimak i to je preokrenulo sezonu": Džouns za MONDO otkrio detalje sa sastanka Partizana
Evo kako Partizan sada stoji na tabeli Evrolige: Real Madrid i Barselona su se ovog puta izvukli!