Od petka 14. februara se u Nemačkoj održava Minhenska bezbednosna konferencija (od 14. do 16. februara) na kojoj su se skupili svi svetski lideri kako bi razgovarali o globalnoj bezbednosti. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je prvog dana konferencije razgovarao sa potpredsednikom Sjedinjenih Američkih Država Džej Di Vensom, a danas je apelovao na vodeće evropske sile da "oforme svoj vojni blok" kako bi se u budućnosti odbranili od potencijalnog oružanog napada Ruske Federacije.
Britanski "Telegraf" je vršio veliku analizu stanja u vojsci u vodećim evropskim državama koje su članice Evropske unije i NATO saveza. Zbog sve intenzivnije priče o skorijem početku mirovnih pregovora o kraju rata u Ukrajini koji se bliži trećoj godišnjici (sukob počeo 24. februara 2022. godine), Evropska unija i Sjedinjene Američke Države nemaju iste stavove po pitanju pristupa pregovorima, a "so na ranu" je danas dodao Kit Kelog, specijalni američki izaslanik, koji je saopštio da Evropa neće učestvovati u mirovnim pregovorima, već će delovati kao savetodavno telo.
Kolikom vojskom Evropa raspolaže?
Pit Heget, sekretar Ministarstva odbrane Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je ranije ove nedelje da "nije realan povratak Ukrajine na granice iz 2014. godine". Ova njegova izjava podigla je pravu buru na Starom kontinentu nakon čega je on apelovao na evropske članice Alijanse da hitno moraju da povećaju ulaganja u odbranu.
"Sjedinjene Američke Države više neće tolerisati neizbalansiran odnos sa svojim saveznicima. Pozivam sve članice da više novca ulože u odbranu.
Primarni fokus SAD-a i nije odbrana Evrope. Očuvanja mira i bezbednosti u Evropi mora da postane imperative za sve evropske članice Alijanse.
Evropa mora više da se potrudi oko pomaganja Ukrajini, i što se tiče naoružanja i što se tiče drugih stvari. Amerika više nije primarni faktor garancija bezbednosti Evrope", naveo je Heget.
Sjedinjene Američke Države garantovale su Evropi mir i stabilnost nakon završetka Drugog svetskog rata više od 75 godina. Osnovni postulat NATO saveza zasniva se na kolektivnoj odbrani.
Prema istraživanju britanskog lista, u Evropi se nalazi više od 20 vojnih baza. Što se tiče Amerike, oko 100.000 američkih vojnika nalazi se konstantno na tlu Evrope u više od 25 različitih baza, od severa do juga kontinenta.
U čemu leži snaga američkih trupa?
Osim 100.000 vojnika u Evropi, SAD ima na raspolaganju ukupno oko 1,3 miliona aktivnih pripadnika vojske i oko 800.000 rezervista. Dalje, SAD ulažu daleko najviše od svih zemalja na svetu u sistem odbrane, razvoj vojne tehnologije i primene, edukaciju osoblja...
Zbog dominantnog položaja u svetu, mnoge evropske države se "kriju" iza Sjedinjenih Država. I novi-stari američki predsednik Donald Tramp je u više navrata tokom predsedničke kampanje govorio kako evropske članice Alijanse moraju pod hitno da uvećaju budžet za odbranu na pet odsto BDP-a.
Njegove stavove deli i Generalni sekretar NATO saveza Mark Rute. On je tokom obraćanja javnosti u Briselu 12. februara zapretio Rusiji i još jednom uputio molbu članicama da maksimalno ozbiljno shvate potencijalne posledice u budućnosti.
Koliko vojnika se nalazi na Istočnom krilu Alijanse?
Prema pisanju britanskog lista, istočno krilo Alijanse prostire se od Bugarske i Rumunije na jugu pa sve do Estonije na krajnjem severu. Oko 700.000 vojnika se nalazi u ovim državama, ali prema rečima vojno-političkih analitičara taj broj nije dovoljan.
Ruska Federacija ima oko 1,134.000 vojnika uz čak 2.000.000 u rezervi. Kao primer, analitičari navode sukobe u Afganistanu kada su evropske zemlje morale da se oslone na Sjedinjene Američke Države.
"Neke stvari mogu da se poprave, ali je potrebno mnogo vremena i novca. Evropa nema ni jedno ni drugo", rekao je Ed Arnold, stariji istraživač za Evropsku bezbednost na Kraljevskom Institutu.
BONUS VIDEO:
(MONDO)