Slušaj vest

Američki predsednik Donald Tramp najavio je da će u ponoć prema lokalnom vremenu na snagu stupiti ''uzvratne carine'', odnosno recipročne tarife od 25 odsto na uvoz svih automobila inostrane proizvodnje. Tramp je objavio i kompletan spisak uvedenih tarifa, a na spisku je i Srbija, kojoj ćed tarife biti 37 posto. Ekonomisti strahuju od nove ekonomske krize.

On je današnji dan ponovo nazvao ''Danom oslobođenja'' i naglasio da će 2. april 2025. "zauvek ostati zapamćen kao dan kad se američka industrija ponovo rodila".

Srbija inače u SAD najviše izvozi IKT usluge, koje čine i najveći deo izvoza usluga teškog 1,7 milijardi evra u 2024. godini. Tu je i namenska industrija, čelik i automobili - iz Kragujevca.

Veljko M. Mijušković, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.izjavio je da ove carine mogu negativno uticati na proizvođače, naročito proizvođače čelika i aluminijuma.

"S obzirom na to da Srbija nije članica Evropske unije, ali ima značajne trgovinske odnose sa EU, indirektni efekti ovih carina mogu uticati na srpsku ekonomiju. Smanjenje potražnje za čelikom i aluminijumom u EU može dovesti do smanjenja izvoza srpskih proizvoda u evropske zemlje. Takođe, moguće je da će doći do poremećaja u lancima snabdevanja i povećanja cena uvezenih proizvoda, što može negativno uticati na domaću privredu", rekao je dr Mijušković.

Srbija je podsetimo, u sferi ekonomskog interesa EU kao veliki dobavljač.

"Da ne pominjem i početak proizvodnje u Stellantisu novog modela koji je, verovatno, delom svojim imao interesa pre svega EU. Proizvodnja je namenjena pre svega EU, ali sigurno delom i Americi. Ovo može dalje smanjiti konkurentnost Stelantesovih vozila i verovatno ograničiti broj mogućih potencijalno prodatih vozila u SAD", rekao je sagovornik.

Na pitanje da li ovo na neki način znači da nema više slobodne trgovine u svetu, Mijušković kaže:

"Slobodno tržište i slobodna trgovina, onakvi kakve ih znamo poslednjih 20 godina i čemu smo prisustvovali kao globalnom trendu je izgubljena, ali da ćemo u kratkom roku imati značajan poremećaj i, verovatno, veliko restrukturiranje načina funkcionisanja globalne trgovine i jasne linije u tome koje su zemlje prijateljske, zemlje koje nisu prijateljske i prema tome će se i formirati trgovinska politika, a Sjedinjene Američke Države su sad očigledno na prekretnici i imaju svoje unutrašnje probleme koje očekuju da mogu da reše na ovakav način."

Prema njegovim rečima, Srbija mora pomno da prati šta će i kakve će poteze preduzimati EU, naročito što neće imati bolji status nego što imaju proizvodi EU na američkoj teritoriji. 

(Blic, Mondo)