Tim naučnika sa Gete univerziteta u Frankfurtu u Nemačkoj izvukao je uzorak sedimenta iz Velike plave rupe u Karipskom moru, piše "Science Alert". Velika plava rupa je širok i dubok morski ponor širine oko 300 metara i dubine 125 metara u Karipskom moru koji se nalazi na 100 kilometara zapadno od obale Belizea, male države na obali Karipskog mora.
Naučnici su uz pomoć platforme za bušenje uspeli da izdvoje 30 metara dugačko jezgro sedimenta sa dna podvodnog kratera 2022. godine. Analizom slojeva sedimenata je pomogla naučnicima da rekonstruišu u potpunosti istoriju tropskih ciklona unazad čak šest hiljada godina.
Studijom je ustanovljeno da je ova oblast na udaru sve češćih i sve jačih tropskih oluja. Ove oluje postale su sve učestalija u poslednjih 20 godina.
Naučnici veruju, na osnovu ove studije, da je uzrok povećanja ovih tropskih oluja rezultat prirodne klimatske fluktuacije. Do kraja veka, ovo područje moglo bi da bude na udaru novih 45 tropskih oluja, znatno više od istorijskog proseka u poslednjih šest hiljada godina.
Kako je nastala Velika plava rupa?
Velika plava rupa stara je više od 150.000 godina. Nije bila pod vodom do kraja poslednjeg ledenog doba pre oko 15.000 godina.
Formirana je prvo kao krečnjački pećinski sistem u poslednjem glacijalnom periodu kada je nivo mora bio mnogo niži. Potom je nivo okeana počeo da raste, pećina se otopila i krov se srušio.
Brojna istraživanja navela su naučnike da počnu da istražuju povezanost između rupe i nestanka drevnih Maja, jednog od indijanskog naroda domorodačke Amerike. Danas je Velika plava rupa jedna od najpoznatijih ronilačkih mesta na svetu.
BONUS VIDEO: