Otkriveni su novi detalji o razbijanju kriminalne mreže za koju se sumnja da je prošle godine slala pakete sa eksplozivom širom Evrope, a iza koje navodno stoji ruska obaveštajna služba. Kako je objavio Gardijan, jedan od uhapšenih je Aleksandar Bezrukavi (44), koji je uhapšen na periferiji Bosanske Krupe u novembru nakon tri meseca bekstva. U pokušaju da se vrati u Rusiju, bežao je i kroz Hrvatsku.
Kriminalna prošlost
Bezrukavi je odrastao u Rostovu na Donu, ruskom gradu blizu ukrajinske granice. Tokom godina, njegov policijski dosije je postao pun krivičnih dela. Bilo je svega, od ilegalnog posedovanja oružja, provala, pljački, pa sve do zločina vezanih za drogu. Njegovi poznanici tvrde da je većinu novca zaradio od raznih švercerskih prevara, kao što je transport cigareta preko granice koju kontrolišu separatisti u Rusiju. Nakratko je 2019. godine bio u pritvoru, a protiv njega je podignuta optužnica zbog učešća u organizovanom kriminalnom lancu.
Međutim, da bi izbegao novo hapšenje, pobegao je u Harkov u Ukrajini, jedan od prvih gradova koje su ruske snage zauzele nakon početka invazije. Krio se u Ukrajini dok je besneo rat, a iz pograničnih država su procurele informacije da je uspeo da ode u Moldaviju 17. februara 2024. godine. Zatim je preko Šengenske zone ušao u Hrvatsku, a potom stigao do Španije, gde je sklopio fiktivni brak sa Ukrajinkom. "Nije mogao da se vrati u Rusiju, pa je ostao u Evropi i čekao da Moskva odbaci optužbe", tvrdi njegova prava supruga Natalija.
Iz Španije se preselio u Varšavu, gde je počeo da se druži sa grupom ukrajinskih prijatelja i poznanika. Na periferiji je delio stan sa Vjačeslavom Čabanjenkom, zvanim "Krofna" zbog svoje zdepaste građe. Njih dvojica su se upoznali u Harkovu, Čabanenko je takođe imao kriminalnu prošlost i proveo je pet godina iza rešetaka zbog prebijanja supruge i tašte. Bezrukavi se takođe sprijateljio sa Serhijem Jevsejevim iz ukrajinskog grada Lucka.
Misteriozni "VWarrior"
Na leto 2024. godine, grupa je počela da traži poslove preko Telegram kanala na ruskom jeziku, koje obično koriste ukrajinske izbeglice. Onda su naišli na anonimni nalog pod nazivom "VWarrior", koji je počeo da im nudi poslove kurira. Poljske vlasti veruju da je njime upravljala ruska obaveštajna služba GRU. "Paketi su izgledali veoma nasumično - kineske igračke za odrasle, vibratori, lubrikanti, kozmetika. Mislili smo da je prilično bezvredno", rekao je jedan saradnik Bezrukavog.
Saradnik je dodao da im je "VWarrior" slao spiskove artikala za kupovinu, koje bi oni zatim sakupljali i pakovali u kutije. Obično im je zadavao da kutije isporuče sa jedne lokacije na drugu širom Poljske i Litvanije, a u najmanje dva navrata ih je zamolio da ih pošalju DHL-om. Sve se plaćalo isključivo u kriptovalutama.
"Možda je iza svega toga bilo nešto mračno. Izgledalo nam je kao jednostavan način zarade, bez droge ili oružja. Onda se ispostavilo da testiramo nešto opasno", nastavlja saradnik. Poljski zvaničnici su kasnije otkrili da paketi nisu bili nimalo bezopasni - najmanje jedna pošiljka koju je grupa poslala sadržala je zapaljivu napravu domaće izrade, skrivenu među igračkama za odrasle i navodno napravljenu od koktela hemikalija.
Otkrila ih neuspešna detonacija
Evropu su u tri dana u julu potresle tri detonacije paketa. Svaki je bio poslat iz Litvanije, a eksplodirali su u engleskom Birmingemu, u Engleskoj, Lajpcigu, u Nemačkoj i u blizini Varšave. Zapadne bezbednosne službe su brzo posumnjale da iza svega stoje Rusi, ali je upravo četvrti paket, koji je poslao član mreže Bezrukav, pomogao Poljacima da reše slučaj. Reč je o paketu poslatom iz Viljnusa, 18. jula, koji je na prvi pogled izgledao kao pošiljka kozmetike i igračaka za odrasle.
Međutim, za razliku od ostalih, taj paket nije eksplodirao u skladištu u Varšavi, a istražitelji su mogli da analiziraju njegovu unutrašnjost. Rojters je ranije izvestio da su uređaji podešeni da se aktiviraju pomoću unapred podešenih tajmera. Njihov uticaj je pojačan cevima prerušenim u kozmetiku, koje su zapravo bile napunjene zapaljivim gelom koji sadrži jedinjenja poput nitrometana.
Gardijan je došao u posed fotografije na kojoj se vidi kako je porudžbina izgledala pre nego što je poslata. Prikazuje četiri masažna jastuka i nekoliko kozmetičkih tubi i igračaka za odrasle. Izvor je rekao da je "vWarrior" koordinirao isporuku i da je za nju platio oko 960 dolara u kriptovaluti. Nije sasvim jasno kakvu su ulogu Bezrukavi i njegovi saradnici igrali u ostala tri paketa, ali je činjenica da su imali sličan sadržaj i karakteristike iste operativne mreže.
Pad grupe
Grupa je i nakon tih eksplozija nastavila sa poslovima. Prvog avgusta, Bezrukavi i Čabanenko su sa varšavske pijace ukrali dva para patika i šest kompleta sportske odeće. Zatim su ih stavili u plastičnu kesu, a VWarrior im je dao uputstva da ih pošalju DHL-om na fiktivne adrese u Vašingtonu i Otavi. Poljaci su odmah bili sumnjičavi, ali tokom istrage nisu pronašli nikakav eksploziv. Veruje se da je ovo bila probna pošiljka, sa ciljem testiranja brzine i efikasnosti isporuke u Severnu Ameriku. Ovi podaci su ozbiljno šokirali nekoliko visokih zvaničnika administracije tadašnjeg predsednika SAD Džoa Bajdena.
Četiri dana kasnije, policija je upala u njihov stan i uhapsila Čabanjenka, a ubrzo su počeli da "padaju" i drugi članovi grupe. Bezrukavi je tog dana bio u kupovini i izbegao je policiju. Njegovi prijatelji su ga upozorili na raciju, a njegova žena kaže da je tada pobegao.
Pobegao je u Slovačku, gde se nekoliko nedelja krio po malim selima. Pokušao je da se vrati u Rusiju i priznao je ženi da bi radije rizikovao hapšenje kod kuće nego da nastavi da se krije po Evropi. Njegov plan je propao i uhapšen je u Bosni i Hercegovini.
Novi ruski recept
Njegova supruga tvrdi da je ceo slučaj veliki nesporazum. "On je potpuno nevin. Sve je ovo jedan veoma ružan san", tvrdi Natalija. Ipak, izgleda da su Poljaci smatrali Bezrukavog dovoljno važnim. Tako je šef poljske obaveštajne službe lično odleteo u Bosnu da razgovara o njegovom izručenju.
Takođe postoje naznake da su ga cenili i Rusi, koji su odmah nakon njegovog hapšenja pokrenuli paralelni zahtev za ekstradiciju, navodeći krivični slučaj iz 2019. godine kao osnovu. Podsetimo se da se Moskva često oslanja na stare, ili čak pokreće nove, optužbe protiv svojih građana kako bi utvrdila pravni osnov za ekstradiciju.
Zanimljivo je da Bezrukavi ne pokazuje osobine "školovanog operativca", što pokazuje da Rusija ima novi "recept". Zbog međunarodnih sankcija i ograničenja putovanja, oni se sve više oslanjaju na posrednike, najčešće ljude sa kriminalnom prošlošću. "Ruski obaveštajni oficiri retko napuštaju rusku teritoriju. Umesto toga, regrutuju agente da obavljaju svoj posao na daljinu, često putem Telegrama", rekao je jedan evropski bezbednosni zvaničnik.
BONUS VIDEO: