Njegovo ime postalo je simbol jedne ere u istoriji SAD u kojoj su crni panteri, sa beretkama i stisnutih pesnica, ali i sa velikim puškama i pištoljima, izazivali strah bele Amerike.

Partija Crnih pantera, militantna levičarska crnačka organizacija osnovana 1966. u Oklandu, u Kaliforniji, bila je na meti tadašnjeg šefa FBI-ja Edgara Huvera i njegovog programa protiv, kako ih je nazivao, crnačkih nacionalista.

Prat, odlikovani veteran iz Vijetnama, optužen je da je na teniskom terenu u Santa Moniki 1968. ubio nastavnicu Karolinu Olson. On je tvrdio da je tog dana bio na mitingu crnih pantera u Oklandu, a njegov advokat je tvrdio da je FBI uništio snimke kojima bi se to moglo dokazati.

Glavni svedok tužbe bio je Džulijus Bentler, koji je radio za policiju. Presuda je doneta 1972. godine, u vreme čestih sukoba crnih pantera i policije. To je, takođe, vreme kada se sudilo i poznatoj aktivistkinji Anđeli Dejvis, optuženoj da je crne pantere snabdela oružjem upotrebljenim u pucnjavi u okrugu Marin, u Kaliforniji.

Godinama su Pratovi advokati tražili da se on oslobodi, sve dok mu 1997. godine nije odobreno novo suđenje, u kome je sudija procenio da bi kredibilitet ključnog svedoka Bentlera bio kompromitovan da je porota znala za njegove veze sa FBI-jem.

Prat je 2000. godine postigao nagodbu sa FBI-jem i gradom Los Anđelesom o isplati odštete od 4,5 miliona dolara.

Preostalih 13 godina života proveo je između rodne Luizijane i Tanzanije,gde je živeo u selu Imbaseni, kod Aruše, ispod padina Kilimandžara.

(Tanjug)