Nakit od zlata i srebra, zlatnici i drago kamenje, zlatne statue i brojne druge dragocenosti vredne su, prema prvoj proceni, više od 750 milijardi rupija (17 milijardi dolara), javljaju lokalni mediji.

Isti izvori navode da je među blagom pronađena i statua visoka pet metara ukrašena smaragdima, kraljevske krune optočene zlatom kao i zlatna ogrlica duga šset metara.

Poređenja radi vrednost pronađenog blaga viša je od izdvajanja savezne vlade za obrazovanje.

Hiljade ogrlica, zlatnika i komada dragog kamenja nalazi se u pet skrovišta u hramu Sri Padmanahauami, posvećenom bogu Višni, čuvenom po skulpturama.

Hram je sagrađen pre mnogo vekova, a blago koje je sada otkriveno čine darovi vernika. Bogatstvo hrama je u oštrom kontrastu sa siromaštvom njegovih hodočasnika.

Zvaničnici države Kerala kažu da je ostalo da otvore još jednu tajnu komoru u koju niko nije ulazio 140 godina. Ukupna vrednost blaga biće precizno poznata tek kada ga pregledaju arheolozi.

Komore hrama su pretražene nakon što je jedan lokalni advokat zatražio preko suda da država preuzme hram zbog loših uslova bezbednosti.



Hram je pre nekoliko stotina godina sagradio kralj hinduističke feudalne države Tavankore.

Donacije vernika su od tada čuvane u podrumskim riznicama.

Nakon što je Indija 1947. godine stekla nezavisnost od britanske krune, hramom je kontrolisao fond kojim su upravljali potomci plemićke kuće Tavankora.

Ali, Vrhovni sud Indije je nedavno dodelio hram državi na upravljanje, kako bi se obezbedile dragocenosti koje u njemu leže.

Do sada, verovalo se da je hram Tirupati, u južnoj državi Andra Pradeš, najbogatiji u Indiji, sa poklonima vernika procenjenim na 320 milijardi rupija (oko 700 miliona dolara).

Otkriće o ogromnom bogatstvu hrama Sri Padmanahauami podstaklo je lokalnu policiju da poveća stepen bezbednosti oko bogomolje i postavi alarme i video nadzor.

Takođe, planirano je da se oko hrama rasporede komandosi indijske vojske.

(Srna)