Iznos odobren u petak uveče u je deo prošlogodišnjeg paketa pomoći od 110 milijardi evra koji su prezaduženoj Grčkoj odobrili Evropska unija (EU) i MMF i njegova isplata dolazi u vreme kada lideri EU i banke rade na osmišljavanju novog paketa koji bi doprineo finansiranju potreba Atine do 2014. godine.

Lideri EU nastoje da u taj plan uključe i privatne kreditore koji bi trebalo da dobrovoljno pristanu na kupovinu novih grčkih obveznica sa dužim rokom dospeća kako bi bio sprečen prinudni bankrot te članice zone evra, prenela je francuska novinska agencija AFP.

"Održivost grčkog duga u odsudnoj meri zavisi od blagovremenog i energičnog sprovođenja programa prilagođavanja, bez i najmanjeg posustajanja, i nastavka podrške evropskih partnera i uključivanja privatnog sektora", izjavila je novi izvršni direktor MMF Kristina Lagard.

Lagarda je ukazala da je pomoć za spasavanje Grčke "dala značajne rezultate" i da Fond prognozira da će se ta zemlja vratiti pozitivnom ekonomskom rastu u prvoj polovini 2012.

"Fiskalni deficit je smanjen, ekonomija se uravnotežuje i konkurentnost se postepeno poboljšava", ocenila je Lagardova, dodavši da, ipak, ostaju znatni politički izazovi

Po Lagardovoj, potrebno je još rada na smanjenju fiskalnog deficita i povećanju ekonomske produktivnosti kako bi ponovo bio uspostavljen rast grčke privrede.

U saopštenju MMF je ukazano da Grčka mora da reši pitanje visokih plata u javnom sektoru, mogućnosti zatvaranja neefikasnih državnih firmi i široko rasprostranjenog izbegavanja plaćanja poreza.

Fond je ocenio da vladin plan privatizacije - koji je jedan od zahteva MMF i EU radi pribavljanja vladinog prihoda - predstavlja "ključni korak ka podsticanju investicija i rasta", kao i smanjenju državnog duga.

"Mada je cilj prodaje 50 milijardi evra vredne državne imovine do 2015. veoma ambiciozan, formiranje jedne nezavisne agencije za privatizaciju trebalo bi da pomogne transparentnom i pravovremenom ostvarenju tog cilja", ukazano je u saopštenju.

MMF je takođe naveo neophodnost reformi visokih poreza na rad i "neefikasnog pravosudnog sistema".

Fond je upozorio da grčke banke moraju da povećaju svoj kapital.

(Tanjug)