Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton pozdravila je saopštenje Saveta bezbednosti UN u kojem se sirijski režim osuđuje zbog raširenog kršenja ljudskih prava i upotrebe sile protiv civila.

U saopštenju EU iz Brisela, Ešton je pozvala predsednika Sirije Bašara al-Asada da posluša međunarodnu zajednicu i konačno obustavi nasilje kako bi zaštitio sirijski narod.

Ona je dodala da moraju biti ispunjeni legitimni zahtevi sirijskog naroda i da odmah mora početi proces tranzicije ka demokratiji.

U međuvremenu, zemlje EU danas su se dogovorile da dodatno prošire sankcije Siriji, ali nisu time obuhvatile naftnu industriju i banke.

Zvaničnici EU saopštili su da su se njihovi ambasadori složili na sastanku u Briselu da bi na spisak osoba pogođenih sankcijama trebalo dodati nova imena. Na toj listi su već predsednik Sirije Bašar al-Asad i još 34 pojedinca, kao i vojne firme koje su povezane sa gušenjem narodnih nemira, navodi Rojters.

Ambasadori EU su se takođe dogovorili da treba razmotriti mogućnost proširenja sankcija na sirijsku naftnu industriju, ali za sada nisu doneli takvu odluku.

U kojoj meri će spisak sankcija biti proširen zavisiće od preporuka delegacije EU u Damasku, kao i zemalja članica EU, naveli su zvaničnici u Briselu, prenosi Rojters.

Ranije danas, predsednik Sirije Bašar el Asad doneo je uredbu o uspostavljanju višestranačkog partijskog političkog sistema u Siriji, javila je sirijska novinska agencija SANA.

"Asad je danas doneo predsedničku uredbu o zakonu o partijama", objavila je SANA, prenela je agencija AFP.

Francuska je uredbu sirijskog predsednika nazvala "provokacijom" i istakla da bi, umesto toga, sirijski predsednik morao da zaustavi brutalno gušenje demokratskih protesta.

Politički pluralizam jedan je od glavnih zahteva prodemokratskih demonstranata, koji od 15. marta na ulicama širom Sirije traže veće slobode i smenu režima.

(Tanjug)