• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Džejms Bondova" dozvola za mučenje

Britanski obaveštajci su prilikom ispitivanja islamista bili slobodni da odluče o "količini bola" koju će naneti zatvoreniku na osnovu svoje procene važnosti informacije koju traže, otkriva tajni dokument britanske vlade koji je objavio londonski list Gardijan.

Odluku o "količini bola" obaveštajci su navodno trebali da odrede na osnovu procene važnosti informacije koju traže, otkriva tajni dokument britanske vlade koji je objavio londonski list Gardijan.

Iz dokumenta se vidi kako je agentima britanskih obaveštajnih službi MI5 i MI6 bilo dozvoljeno da izvlače informacije iz zatvorenika koji su bili ilegalno mučeni u inostranstvu.

Detalji te politike ispitivanja, koju je vlada primenjivala skoro deceniju, bili su držani u strogoj tajnosti, jer su previše osetljivi da bi bili javno objavljeni tokom istrage o ulozi Velike Britanije u mučenjima zatvorenika.

Visoki obaveštajni zvaničnici i ministri su bili zabrinuti da bi britanska javnost bila izložena većem riziku od terorističkih napada kada mi islamisti znali za takvu politiku, piše Gardijan.

"Ukoliko postoji mogućnost da će informacija biti ili jeste dobijena mučenjem zatvorenika, negativne posledice mogu uključivati svaki eventualni štetni uticaj na nacionalnu bezbednost ukoliko bi se javno objavila činjenica da agencija dobija informacije u takvim okolnostima", piše u tajnom dokumentu.

Otkrivanje tih informacija bi moglo narušiti i ugled obaveštajnih agencija i ugroziti njihovu ekikasnost, dodaje su u dokumentu.

Zbog nedovoljne transparentnosti tokom istrage o umešanosti britanskih obaveštajnih službi i vladinih funkcionera u zlostavljanju zatvorenika osumnjičenih za terorizam, organizacije za zaštitu ljudskih prava najavile su da će otkazati saradnju sa vlastima.

Oko 10 organizacija za ljudska prava, uključujući Amnesti internešenel i Hjuman rajts voč, saopštili su da neće više dostavljati dokazni materijali ili prisustvovati sastancima tima koji organizuje istragu koja tek treba da počne.

Odluku o tome koje će informacije otkrivene tokom istrage biti objavljene imaće sekretar kabineta.

U dokumentu koji je objavio Gardijan priznaje se da su agenti MI5 i MI6 mogli da prekrše britansko i međunarodno pravo tražeći informacije od zatvorenika u stranim agencijama, za koje se znalo da su primenjivale torturu.

Tajna politika ispitivanja prvi put je predata birtanskim obaveštajnim agentima u Avganistanu u januaru 2002. godine, čime im je omogućeno da nastave ispitivanje zatvorenika za koje su znali da su ih mučili pripadnici američke vojske.

Politika je delimično promenjena kasnije te godine, a zatim je proširena 2004, kada je postalo jasno da značajan broj birtanskih muslimana, radikalizovanih posle invazije na Irak, planira napade protiv Velike Britanije.

Promene su opet unete u julu 2006. godne, tokom istrage o navodnoj zaveri o obaranju aviona iznad Atlantika, prenosi britanski list.

U dokumentu se navodi da agenti moraju da dobiju dozvolu stranih agencija, viših zvaničnika, a u nekim slučajevima čak i ministara za dela za koje mogu da predvide da će rezultirati mučenjem i kršenjem zakona.

U donošenju odluke o davanju dozvole, obeveštajne agencije će "odmeriti rizik mučenja i rizik da će dela zvaničnika biti nezakonita nasuprot potrebi predložene akcije", navodi se u tajnom dokumentu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image