Nakon što je položio zakletvu na ceremoniji u indijskom gradu Daramšala, Sangaj je upozorio Kinu da će tibetanski pokret "opstati" i da će samo biti sve jači i nakon dalaj lame u godinama koje dolaze.

U istorijskoj promeni nakon vekovne dominacije tibetanskom politikom od strane religijskih ličnosti, novi premijer, rođen u egzilu, koji nikada nije kročio na Tibet, preuzeo je vođstvo izbegličkim pokretom od dalaj lame, koji je u maju najavio povlačenje s političkih funkcija.

U svom inauguracionom govoru, Sangaj je nastojao da otkloni zabrinutost da će poodmakle godine dalaj lame i njegova neumitna smrt značiti i nestanak pokreta Tibetanaca u izbeglištvu, koji je 76-godišnji nosilac Nobelove nagrade za mir predvodio od 1959. godine, kada je pobegao sa Tibeta nakon neuspele pobune protiv kineskih vlasti.

Sangaj je rekao da je njegov izbor u aprilu, od strane dvadesetak hiljada tibetanskih izbeglica koliko je glasalo po svetu, poslao "jasnu poruku kineskim vlastima da je tibetansko vođstvo daleko od nestanka".

On je obećao da će voditi pokret "dok sloboda ne bude obnovljena na Tibetu", prenela je agencija Frans pres.

Sangajeve godine i članstvo u Tibetanskom kongresu mladih, koji se zalaže za nezavisnost, izazvalo je spekulacije da će on radikalizovati akcije u nastojanju za dobijanje nezavisnosti Tibeta.

U svom govoru on je, međutim, naglasio da je privržen principima nenasilja i da podržava dalaj laminu politiku "srednjeg puta" koja podrazumeva dobijanje "značajne autonomije" za Tibet pod kineskom vlašću.

I pored prenošenja vlasti nad vladom u egzilu na novoizabranog premijera, dalaj lama će zadržati značajniju ulogu tibetanskog religioznog vođe i veliki uticaj na donošenje glavnih političkih odluka izbegličke vlade.

Vladu u izbeglištvu ne priznaju druge države, Kina je smatra ilegalnom, a sada i njena legitimnost u očima samih stanovnika Tibeta može da dođe u pitanje bez dalaj laminog patronata.

Sangaj je rođen u izbegličkom naselju u Indiji 1968. godine. Dobio je Fulbrajtovu stipendiju za Harvard gde je doktorirao prava. Kao istraživač na univerzitetu on je sarađivao sa kineskim naučnicima i dva puta je organizovao sastanke između njih i dalaj lame.

Tibetanski duhovni vođa dalaj lama je početkom marta saopštio da namerava da prenese svoju ulogu političkog šefa na vladu u izbeglištvu i preda sve obaveze budućem predsedniku vlade.

Saopštivši svoju želju da se povuče, dalaj lama je stavio do znanja de se neće povući iz javnog života i da će ostati privržen svojoj ulozi u realizaciji "pravedne stvari Tibeta".

Dalaj lama, koga Kina smatra separatistom odgovornim za podsticanje nereda u Tibetu, saopštio je odluku o povlačenju 10. marta na godišnjicu neuspele pobune na Tibetu 1959. posle koje je pobegao u emigraciju u Indiji.

Reagujući na najave o povlačenju dalaj lame sa političke funkcije, Peking je ocenio da je to "običan trik" i poručio da je tibetanska vlada u izbeglištvu ilegalna politička organizacija i da odluka dalaj lame nema nikakvog značaja za Tibet.

(Tanjug)