Mere predviđaju uštedu od 20 milijardi evra u 2012. i 25,5 milijardi evra u 2013. godini, javio je Rojters.

"Taj program ide u pravcu koji je predložila Evropska centralna banka (ECB) i u prilog tome što ECB od ponedeljka interveniše na sekundarnim tržištima kupujući naše obveznice", kazao je premijer Italije Silvio Berluskoni.

Italijanski premijer je kazao i da oseća grižu savesti što mere štednje uključuju povećanje poreza, s obzirom na obećanje da "nikada neće staviti ruku u džep Italijana", ali i objasnio da je takav porez opravdan "dramatičnom situacijom", preneo je AFP.

Program štednje parlament mora usvojiti u roku od dva meseca da bi stupio na snagu.

Ministar ekonomije Đulio Tremonti kazao je da su ciljevi usvojenog paketa smanjenje budžetskog deficita sa sadašnjih 3,8 odsto na 1,4 odsto sledeće godine i njegovo potpuno eliminisanje 2013. godine.

On je ranije najavio da će predstaviti planove za fiskalnu politiku, za naredne dve godine, kao dodatnu meru podsticanja rasta ekonomije.



Paket predviđa dodatne poreze od 5 odsto na godišnju zaradu iznad 90.000 evra i 10 odsto na zaradu veću od 150.000 evra, kao i povećanje poreske stope na sve zarade sa sadašnjih 12,5 odsto na 20 odsto.

Paketom je predviđeno i podizanje starosne granice za penzionisanje žena koje rade u privatnom sektoru, koje bi trebalo da započne 2016. godine, iako je ranije taj program bio planiran za 2020. godinu.

Dodatne mere predviđaju i da se neverski praznici, poput godišnjice Dana Republike 2. juna, proslavljaju nedeljom, kako bi se povećao broj radnih dana u godini i podstakla produktivnost.

Zvanični Rim je prošlog meseca odobrio paket štednje u vrednosti od 70 milijardi evra, ali je vlada saopštila da se situacija od tada znatno pogoršala.

Centralna banka Italije saopštila je ranije da je javni dug u junu prvi put premašio iznos od 1,9 biliona (hiljadu milijardi) evra.

(Tanjug/MONDO)