Oni su pre silovanja sve žrtve uspavali sedativima.

Advokat žrtava rekao je da je zajednica Menonoita od oko 2.000 ljudi pozdravila presudu, javlja Bi-Bi-Si.

Ova grupa živi po strogim moralnim pravilima i odbacuje moderna dostignuća čoveka kao što su automobili ili električna energija.

Osmi muškarac, koji je obezbedio sedative kojima su drogirali žene, osuđen je na 12 i po godina zatvora.

Silovanja su se dogodila u zajednici Menonita u Manitobi, 150 kilometara severoistočno od grada Santa Kruz.

Muškarci su uspavljujuće sredstvo, koje se dobija iz biljke beladona koje se koristi kao anestetik za krave, ubacivali noću kroz prozore spavaćih soba nakon čega bi cela porodica zaspala.

Oni su nakon toga ulazili i silovali žene i devojčice. Najmlađa žrtva imala je devet godina.

Tačan broj silovanih žena nije poznat.

Neke žene ne sećaju se da su silovane, dok su neke ćutale strahujući da će ih duboko konzervativna zajednica odbaciti, kaže advokat Osvaldo Rivera.

On je dodao da se na sudu pojavilo oko 150 žena, ali veruje se da ih ima bar još toliko jer ih je sramota da svedoče.

Rivera je dodao da se mnoge žene boje da ako kažu da su silovane neće moći da se udaju, jer se od žena u ovoj zajednici očekuje da se uzdržavaju od seksa do braka.

Tužilac Fredi Perez rekao je da su u zajednici posumnjali da nešto nije u redu kada su videli da jedan muškarac nikako ne može da ustane rano ujutro zbog čega su počeli da ga prate kada su ga videli kako noću kroz prozor ulazi u kuću jedne od žrtava.

Policija kaže da je teško prikupiti dokaze od žrtava zbog izolovanosti zajednice i patrijarhalne strukture.

Muškarci su takođe osuđeni jer su pretili očevima žrtava da ćute.

Mnoge od žrtava govore samo jedan oblik nemačkog jezika, koji je jezik osnivača menonitske zajednice, i nikad nisu naučili španski.



U Paragvaju i Boliviji živi između 30.000 i 40.000 Menonita.

Dok se mnogi od njih ne razlikuju od suseda i imaju religijska ubeđenja slično protestantima ili evangelistima drugi odbacuju moderan način života i žive u izolovanim zajednicama.

Kolonija Manitoba, u kojoj su se dogodila silovanja, ultrakonzervativna je zajednica, u kojoj ne postoje nikakvi putevi niti struja.

Glavno prevozno sredstvo su konjske zaprege i obučeni su u tradicionalnu odeću.

Rivera je pozdravio presude ali je dodao da strahuje da su neke od žene pretrpele toliku patnju od koje ostaju trajne posledice.

Menoniti, koji inače važe kao miroljubivi, nazvani su po katoličkom svešteniku iz Holandije Menu Simonsu koji je u 16. veku zaključio da nije u redu krstiti decu dok su mala i ne razumeju šta je to.

To se crkvenim vlastima nije sviđalo jer je u toku bila protestanstska reformacija pa su ga progonili, kao i njegove sledbenike.

Zbog tog stava prema krštenju svrstavaju ih među anabaptiste, u tu grupu spadaju i amiši i huroniti.

Odselili su se u Rusiju, Ukrajinu, kasnije Kanadu, Meksiko, a danas imaju kolonije i u Argentini, Boliviji, Urugvaju i Paragvaju.

Žele da žive odvojeno od sveta u svojim poljoprivrednim kolonijama, doslovno sledeći Bibliju.

(Srna)