Ljajić je tom prilikom rekao da je davanje stanova na korišćenje deci bez roditeljskog staranja jedan od načina za njihovu adaptaciju posle izlaska iz domova.

Taj program je deo šire akcije koju je Ministarstvo rada i socijalne poliike započelo u saradnji sa lokalnim samoupravama još 2007, napomenuo je Ljajić.

"Osnovni smisao reforme u sistemu socijalne zaštite jeste da afirmišemo princip da svako dete raste u svojoj biološkoj porodici, a ukoliko to nije moguće onda u hraniteljskoj porodici ili da pomognemo u osamostaljivanju dece, koja izlaze iz domova i institucija", rekao je Ljjić.

Ministar je objasnio da deca stanove, koje su dobila na korišćenje, koriste između 15 i 18 meseci napominjući da ti stanovi služe kao priprema za osamostaljivanje.



Trenutno, u 16 gradova i opština Srbije zbrinuto je između 50 i 60 dece koji su smešteni na takav način, rekao je ministar i dodao da je broj dece u domovima i institucijama u prethodnim godinama znatno smanjen, tako da ih je danas tamo smešteno oko 600.

Plan je, kako je rekao, da do 2012. godine taj broj bude sveden na oko 400.

Ljajić je podsetio i na još jedan vid zbrinjavanja dece bez roditeljskog staranja, a to su hraniteljske porodice, navodeći da je danas u Srbiji oko 4.300 takvih porodica u kojima je smešteno 5.100 dece.

U Zrenjanjinu je 164 dece bez roditeljskog staranja, od koji je 92 smešteno u hraniteljske porodice, 31 u domove, a preostali u srodničkim porodicama.

Braća Ludajić su više od 10 godina štićenici domova, a poslednji u kome su boravili je Dom za decu "Vera Radivojević" iz Bele Crkve.

Jedan od braće je dobio posao u jednoj zrenjaninskoj firmi, dok je Ljajić najavio da će pomoći i zapošljavanje drugog.

"Naša obaveza je da pomognemo da ta deca što pre nađu posao, jer bez toga nema potpunog osamostaljivanja", rekao je Ljajić.

(Tanjug)