Posle zauzimanja Bin Džavada pobunjenici su Sirtu prišli na 30 kilometara sa zapadne strane i na 100 kilometara istočno od grada, javila je agencija AFP.

"Zauzeli smo Bin Džavad danas na istočnom frontu i pobunjenički borci iz Misrate su na 30 kilometara od Sirta na zapadu", potvrdio je komandant pobunjenika u Misrati Mohamed al Fortija.

Fortija je potvrdio izveštaje da su u toku razgovori sa plemenskim liderima za mirnu predaju grada Sirta udaljenog 360 kilometara isročno od Tripolija.

"Pregovoramo sa plemenima za mirnu predaju Sirta", potvrdio je on i dodao da su u pregovore uključene samo plemenske vođe i da, prema njegovom znanju, "nije uspostavljen direktan kontakt sa Gadafijem ili sa onima blizu njega".

Mediji su danas preneli da je libijski lider Moamer Gadafi spreman da započne pregovore o prenosu vlasti, potvrdio je njegov neimenovani portparol.

Sirt koji je sada opkoljen bio je poslednje neosvojivo uporište Gadafijevog režima i moguće sklonište odbeglog Gadafija i njegove porodice, navodi francuska agencija.

S druge strane, život u Tripoliju se vraća u normalu i relativno je mirno posle manjih eksplozija u toku noći i sporadične pucnjave iz automatskog oružja u nekim delovima grada posle šestomesečne pobune i sve očiglednijeg kraja 42 godine vladavine pukovnika Gadafija.



Pobunjenici su ponudili 1,7 miliona dolara nagrade za hvatanje Gadafije mrtvog ili živog, ali i zatražili od međunarodne zajednice deblokadu finansijskih fondova Libije u inostranstvu i humanitarnu pomoć od međunarodnih organizacija u lekovima i medicinskom materijalu.

Istovremeno u prestonici je prisutna nestašica vode, a postoje strahovanja među stanovništvom da su izvori vode zatrovani.

Vođe pobunjenika saopštile su da čine sve kako bi građani zadovoljili najosnovnije potrebe, uprkos vrtoglavom rastu cena i ponestanku artikala u prodavnicama.

U Tripoliju je danas saopšteno da su pobunjenici uspostavili punu kontrolu nad međunarodni aerodrom u prestonici i da se radi na ponovnom stavljanju u funkciju rafinerije Zavijah uz traženje strpljenja javnosti i pozive radnicima da se vrate na posao u rafineriju.

(Tanjug)