Slušaj vest

Gregori Bovino, dugogodišnji agent američke granične policije, poslednjih nedelja je postao jedno od najprepoznatljivijih lica nove, stroge imigracione politike administracije Donalda Trampa.

Iako je godinama bio relativno nepoznat van profesionalnih krugova, sada predvodi spektakularne i agresivne akcije protiv migranata u većim američkim gradovima, prvenstveno u Los Anđelesu, a sada i u Čikagu.

Bovino, 55-godišnjak sa skoro tri decenije staža u službi, predvodi jedinice Carinske i granične zaštite (CBP) koje sprovode racije u urbanim područjima, često daleko od granice. Te akcije izazvale su žestoke kritike lokalnih vlasti i grupa za ljudska prava, koje tvrde da se hapšenja vrše na osnovu etničkog izgleda i jezika, a ne konkretnih dokaza.

Protest ispred zgrade Vipl federalne vlade  (2).jpg
Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Posebnu pažnju privukli su su prizori maskiranih agenata naoružanih dugim cevima, koji razbijaju prozore automobila, provaljuju u kuće i patroliraju parkovima na konjima u Los Anđelesu. Jedna takva akcija izvršena je u parku Makartur, popularnom mestu okupljanja građana, što je, prema rečima lokalnih zvaničnika, izazvalo paniku i strah među stanovnicima.

Bovino je takođe izuzetno aktivan na društvenim mrežama, gde objavljuje profesionalno montirane video snimke akcija svojih jedinica, često praćene muzikom iz akcionih filmova ili pop-kulturne reference poput "Ratova zvezda". Kritičari kažu da je to neviđeni oblik samopromocije koji više nalikuje političkoj kampanji nego radu državne službe.

Protest ispred zgrade Vipl federalne vlade  (3).jpg
Foto: Michael Siluk / Alamy / Profimedia

Iako se Bovino u javnim nastupima predstavlja kao "apolitičan", njegovi postupci govore drugačije. Više puta je javno napadao demokratske političare, uključujući guvernera Kalifornije Gevina Njusoma i gradonačelnicu Los Anđelesa Karen Bas, optužujući ih da nisu zaštitili bezbednost građana.

Posebno je sporna njegova tvrdnja da su migranti koje privode potencijalni kriminalci, čak i kada protiv njih ne postoje konkretni krivični postupci. Prema američkim medijima, tokom nekih akcija došlo je i do tragičnih posledica. Dve osobe bez redovnog boravišnog statusa smrtno su stradale pokušavajući da pobegnu od agenata, a zabeležen je i slučaj privođenja maloletnog invalida zbog pogrešne identifikacije, uz izvlačenje oružja.

Uprkos kritikama, Trampova administracija ne pokazuje znake zabrinutosti. Naprotiv, Bovino se sve više pominje kao osoba od posebnog poverenja u Beloj kući, a njegovi postupci se uklapaju u širu strategiju postupanja sa takozvanim "gradovima utočištima“", gde lokalne vlasti odbijaju da sarađuju u masovnim deportacijama.

Bivši visoki zvaničnici američke bezbednosti upozoravaju da granična policija nije obučena za rad u složenim urbanim sredinama i da takav pristup povećava rizik od ozbiljnih incidenata. Takođe ističu da je Bovino svojim javnim nastupima prešao granicu profesionalne neutralnosti, očigledno pokušavajući da se dodvori samom predsedniku.

Kako piše "Gardijan", upravo ta ambicija bi mogla da objasni njegov iznenadni uspon i sve vidljiviju ulogu u sprovođenju Trampove imigracione politike. Na pitanje novinara zašto je Bovino izabran da vodi operacije u gradovima daleko od granice i koji su ciljevi tih akcija, Ministarstvo unutrašnje bezbednosti SAD je kratko odgovorilo: "Ostanite uz program".

BONUS VIDEO:

02:07
"AMERIKA SPREMA UBISTVO MADURA" Donald Tramp predsednika Venecuele proglasio teroristom: Biće likvidiran MQ-9 Reaper dronom! Izvor: Kurir televizija