Policija je upala na imanje u Oklandu koje je vlasništvo čoveka sa "umetničkim" imenom Kim Dotkom, čiji je vebsajt Megaupload.com - po tvrdnjama vlasti u Sjedinjenim Državama - upetljan u jedan od najvećih slučajeva prevare na račun autorskih prava, ikad.

Dotkom - čije je pravo ime Kim Šmic - je 37-godišnji državljanin Nemačke, sa prebivalištem na Novom Zelandu i u Hong Kongu. Njemu i još trojici odbijen je zahtev za puštanje na slobodu uz kauciju, saopštile su vlasti.

Prema izveštajima novozelandskih medija, advokat Dotkoma je isprva odbio zahteve medija da fotografišu i snimaju njegovog klijenta, ali je sam Dotkom dozvolio da ga snimaju - istakavši da "nema šta da krije", prenela je agencija AFP.

Prilikom racije, policija je zaplenila luksuzne automobile vredne oko 4,8 miliona dolara, između ostalog i ružičasti kadilak iz 1959. i "rols rojs fantom", kao i vatreno oružje koje se u policijskom izveštaju opisuje kao "skraćena sačmarica".

Osim toga, na Dotkomovim računima na Novom Zelandu zamrznuto je skoro devet miliona američkih dolara - do ishoda sudskog procesa.

Detektiv Grant Vormald izjavio je da je osnivač sajta Megaupload.com pokušao da se povuče u "utvrđenu, sigurnu prostoriju" kada je policija naišla.

"Gospodin Dotkom se povukao u kuću i aktivirao brojne elektronske mehanizme za zaključavanje", rekao je detektiv:



"Dok je policija neutralizovala te brave, on se dodatno zabarikadirao u obezbeđenu prostoriju čija su vrata policajci, da bi ušli, morali da seku mašinama. Kad su ušli, zatekli su gospodina Dotkoma u blizini vatrenog oružja koje je izgledalo kao skraćena sačmarica.... Definitivno, ulazak u tu kuću bio je mnogo komplikovaniji od jednostavnog kucanja na vrata."

Dotkomu i još trojici uhapšenih - Holanđaninu Bramu van der Kolku i Nemcima Finu Batatu i Matjasu Ortmanu - okružni sudija je uskratio mogućnost puštanja uz kauciju, a u sudnici bi ponovo trebalo da se pojave u ponedeljak.

Američke vlasti zatražile su njihovo izručenje u SAD, pošto terete četvorku - odnosno sajt Magaupload, koji dozvoljava "skidanje" velikih fajlova - da su na nezakonit način došli do 175 miliona dolara, a vlasnicima autorskih prava naneli štetu veću od pola milijarde dolara.

U optužnici se navodi da je Dotkom samo tokom 2010. godine zaradio 42 miliona dolara od onlajn piraterije preko sajta. Korisnici interneta su mogli na sajtu da anonimno skidaju filmove i muziku, kršeći zakon o autorskim pravima.

Čuvena hakerska grupa "Anonimni" reagovala je na hapšenja napadima na sajtove FBI i Ministarstva pravde SAD.

(Tanjug)