• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Čak Noris je opet bio u pravu

Njut Gingrič, za koga je "navijao" i Čak Noris, ubedljivo je pobedio na preliminalnim izborima za republikanskog kanditata za predsednika SAD u Južnoj Karolini.

On se na taj način se vratio u trku protiv Mita Romnija za republikansku predsedničku nominaciju.

Gingrič je osvojio 41 odsto glasova, ostavivši daleko iza sebe Romnija sa 27 odsto, Rika Santoruma sa 17 i Rona Pola sa 13 odsto glasova republikanaca u ovoj američkoj južnoj državi.

On je u govoru rekao da je to pobeda nad elitama u Vašingtonu i Njujorku.

Gingrič je predsednika Baraka Obamu ponovo nazvao najefikasnijim predsednikom za markice za hranu, aludirajući na veliki broj siromašnih Amerikanaca koji se na taj način prehranjuju.

Ja bih voleo da budem predsednik koji je najbolje isplaćivao plate, dodao je Gingrič.

Pobedom u Južnoj Karolini, Gingrič je ponovo otvorio pitanje ko će biti protivkandidat Republikanske partije Baraku Obami na novembarskim predsedničkim izborima.

Nekadašnji predsedavajući Kongresa je do pre samo nekoliko dana kaskao za Romnijem u glasovima, ali je dobar utisak koji je ostavio u televizijskoj debate pre tri dana, i Romnijev smušen nastup kada se potegla priča o porezu koji plaća, Gingriča dovela do pobede.

Čak dve trećine republikanskih birača u Južnoj Karolini kaže da je debata imala odlučujući uticaj na izbor za koga će glasati.

Takođe, 55 odsto birača je odluku donela u poslednja tri dana pred izbore, a 18 odsto upravo na dan izbora.

Na pobedu Gingriča značajno je ovog puta, za razliku od izbora u Ajovi i Nju Hempširu, uticala i podrška Pokreta čajanka, a moguće je i poziv Čaka Norisa da se glasa za ovog kandidata.

Četvorica republikanskih kongresmena i guverner Južne Karoline su povezani sa Pokretom čajanka, a istraživanja pokazuju da čak 34 odsto republikanskih birača te države snažno podržava pokret.

Gingrič je u Južnoj Karolini uspeo da dobije i glasove ruralnih birača, koji čine 29 odsto svih registrovanih birača. Među njima, Gingrič je porazio Romnija rezultatom dva prema jedan, osvojivši duplo veći broj glasova.

Iako je u jednom trenutku izgledalo da će na izbore značajan uticaj imati poslednji istup bivše Gingričeve supruge, koja ga je optužila za neverstvo dok su bili u braku, to se nije dogodilo.



Upravo suprotno, među evangelističkim biračima, koji važe za najkonzervativnije, čak 45 odsto je reklo da im je najbitnije ko može da pobedi Obamu, dok je samo 21 odsto kao glavni razlog da za nekoga glasaju navelo moralne osobine kandidata.

Ipak, ono što bi se moglo oceniti kao glavna tema među biračima u Južnoj Karolini bila je ekonomija.

Skoro dve trećine, 63 odsto, popravljanje ekonomske situacije postavilo je kao glavni cilj na izborima.

U ovom trenutku, nakon izbora u Ajovi, Nju Hempširu i Južnoj Karolini, Romni ima 31 delegata, Gingrič 26, Pol 10 i Santorum osam.

Procenjuje se da, nakon sinoćne pobede Gingriča, samo on i Romni imaju ozbiljne šanse za republikansku predsedničku nominaciju.

Tekaški kongresmen Ron Pol, iako uživa veliku podršku mlađih birača, i libertarijanaca, koji žele da vrate Republikansku partiju svojim korenima, ipak teško da može da osvoji kandidaturu, prvenstveno zbog svojih izolacionističkih stavova i najava da bi vratio američke vojnike kući sa ratišta širom sveta.

S druge strane, Santorum uživa podršku vrlo konzervativnog dela Republikanske partije, ali ne bi mogao da očekuje glasove umerenije i liberalnije struje.

U duelu Gingrič-Romni, sada je primat preuzeo nekadašnji predsedavajući Kongresa, naročito što se za 10 dana održavaju izbori na Floridi, koja je njemu naklonjenija.

Ne treba, međutim, zaboraviti da Romni i dalje ima mnogo više novca u kampanji i mnogo razgranatiju mrežu izbornih štabova u odnosu na Gingriča.

Iako postoji lična netrpeljivost između njih dvojice, nema prevelike razlike u glavnim političkim ciljevima, koji su smanjivanje poreza, manja administracija, ukidanje Obaminog projekta zdravstvene zaštite i jaka američka vojska.

Analitičari ocenjuju da je duel Gingrič-Romni sličan duelu Obama-Hilari Klinton od pre četiri godine, gde se takođe više govorili o ličnostima, stilu i biografiji, a manje o političkim razlikama.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image