• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Paljevine i kamenice za slobodan internet

Demonstracije za slobodu interneta u više poljskih gradova pretvorile su se večeras u mestu Kjelce, na jugu zemlje, u demoliranje automobila i kamenovanje policajaca.

Kao i u drugim gradovima, Gdanjsku, Šćećinu, Torunju, Bjalistoku, Bidgošću, Krakovu i u mestu Kjelce okupilo se danas oko 700 pretežno mladih Poljaka koji su demonstrirali protiv međunarodnog dokumenta o kontroli interneta (ACTA).

Poljski hakeri iz međunarodne grupe Anonimni (Anonymous) napadaju od subote uveče sajtove poljske vlade i državnih institucija.

Među demonstrantima su i lokalni fudbalski huligani a grupa od oko 300 demonstranata blokirala je glavnu ulicu u gradu i počela da demolira automobile. Kamenicama su gađali policajce i automobil lokalnog radija. Demonstranti su demolirali najmanje četiri automobila.

"Privedeno je 15 najagresivnijih i uveravam vas to nije kraj. I dalje ih legitimišemo", kazao je televiziji TVN24 Kamil Tokarski iz lokalne policije.

Najveće demonstracije za slobodni internet u Poljskoj večeras se održavaju u Krakovu gde se na centralnom trgu okupilo preko 10.000 ljudi.

Prve demonstracije održane su juče u Varšavi. Kao i juče, i danas su se čule parole: "Dosta briselske okupacije", "Misliste da smo samo na internetu? Mi smo svugde", "Ne želimo da se ponovi vanredno stanje 13. decembra 1981.", "ACTA ne, uklonite cenzuru".



Peticiju protiv toga da Poljska potpiše sporazum potpisalo je na interetu 118.000 Poljaka.

Hakeri iz međunarodne grupe Anonimni, koji su na Tviteru objavili revoluciju u Poljskoj, u noći na nedelju prvo su zagušivali sajtove vlade, parlamenta, šefa države i nekih drugih državnih institucija.

U menjanje njihovog sadržaja pa i krađu ličnih podataka poljskih zvaničnika i državnih činovnika krenuli su u znak osvete zato što je portparol Pavel Graš rekao da to čak nije ni pravi hakerski napad.

Sledeci je na udaru bio ministar spoljnih poslova koji se pohvalio na Tviteru da je sajt njegovog ministarstva dobro obezbeđen, da bi se na njemu vro brzo pojavila izmenjena slika i vulgarna poruka poljskih hakera Šikorskom.

Hakeri su se našalili i sa šeficom Sejma parlamenta Evom Kopač, čije je lice na sajtu parlamenta prekriveno tipičnom maskom Anonimnih.

Premijer Tusk je posle vanrednih sastanaka sa nadležnim ministrima još u ponedeljak kazao da će Poljska potpisati sporazum, ali da će se tokom parlamentarne debate odlučiti o njegovoj konkretnoj primeni u Poljskoj.

Sporazum treba da potpiše sutra poljski ambasador u Tokiju uprkos protestima na ulicama i upozorenjima stručnjaka da taj sporazum omogućava da vlasti dolaze do ličnih podataka korisnika interneta i šikaniraju ih.

Tajni pregovori o ograničenjima na internetu radi suzbijanja piraterije počeli su 2007. godine i u njima su učestvovale SAD, Švajcarska, Japan, Australija...

Do sada je finalnu verziju teksta potpisalo 8 zemalja, a sporazum je 16. decembra usvojila Evropska unija, čijim je članicama ostavljeno da svaka za sebe, ovlašćenjem koje će dati svom ambasadoru u Japanu, potpišu sporazum.

Protiv takvog sporazuma pobunila se i poljska državna Kancelarija za zaštitu ličnih podataka.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image