Vojnici su bili dio veće grupe od 34 vojnika koji su praktično živi sahranjeni kada je saveznička granata eksplodirala iznad tunela 1918. godine što je dovelo do urušavanja.

Trinaest tela izvučeno je iz ove grobnice, ali preostali su morali biti ostavljeni jer je bilo previše opasno kopati ispod planine od blata.

Skoro vek kasnije francuski arheolozi praktično su se spotakli o masovnu grobnicu tokom iskopavanja na bivšem zapadnom frontu u vezi sa radovima na izgradnji puta.

Mnogi skeletni ostaci pronađeni su u istom položaju u kome su bili u trenutku urušavanja, što su eksperti uporedili sa Pompejom.

Veliki broj vojnika pronađen je kako sedi na klupi, jedan je ležao u krevetu, a drugi je bio u poziciji fetusa, nakon što je "bačen" niz stepenice.

Osim tela pronađeni su i lični predmeti kao što su čizme, šlemovi, oružje, boce vina, naočare, novčanici, lule, tabakere kao i nekoliko džepnih knjiga.

Pronađen je čak i skelet koze, a veruje se da je ona bila izvor svežeg mleka za vojnike.

Arheolozi veruju da su predmeti tako dobro sačuvani jer u ovom rovu skoro da nije bilo vazduha, vode ili svetla.

Tunel dužine 90 metara pronađen je na dubini od 5,4 metra u blizini malog grada Karspaha u Alzasu u Francuskoj.

Majkl Landol, vođa arheologa rekao je da je celo mesto podsjeća na Pompeju.

"Sve se srušilo u roku od nekoliko sekundi i sve je sačuvano kako je i bilo. Našli smo tela kakva su bila u trenutku smrti, kao u Pompeji", rekao je Landol.

On je dodao da su pronađeni metalni predmeti malo zarđali, drvo je u dobrom stanju, a pronađene su i stranice novina koje se još mogu čitati.

"Koža koju smo pronašli još je savitljiva. Svi predmeti biće prebačeni u laboratoriju, očišćeni i analizirani", rekao je on.

Vojnici su bili u sastavu 6. čete 94. rezervne pešadijske regimente. Svi vojnici su identifikovani.

Njihova imena ispisana su na spomeniku na obližnjem nemačkom vojnom groblju u Ilfurtu.

Tela su predata nemačkoj Komisiji za ratne grobnice, ali ukoliko se ne pronađe rodbina i ukoliko ne budu tražili ostatke planirano je da su svi vojnici sahrane u Ilfurtu.

Pronađeni podzemni tunel bio je dovoljno veliki za 500 ljudi i imao je 16 izlaza.

Sklonište je imalo grejanje, telefonske veze, struju, krevete kao i pumpu za ispumpavanje vode.

Francuske snage napale su sklonište 18. marta 1918. godine iz vazduha bombama koje su probile jedan bočni zid na dva mesta, navodi "Telegraf".

(Srna)