Tokom karijere prvog čoveka najpopuranije svetske medijske kuće, koja je trajala najduže još od sedamdesetih godina prošlog veka, Tomson je prevazišao krizu morala u kompaniji, napade iz medijskog carstva Ruperta Mardoka i pretnje po finansije ove kuće usled primene nacionalnog plana štednje.

Najuticajniji medijski zvaničnik u Britaniji izjavio je da će se povući sa čelnog položaja kompanije sa 17.000 zaposlenih posle Olimpijskih igara u Londonu.

"Prevazišli smo seriju snažnih oluja, prošli velika iskušenja i zajedno ostvarili veliki uspeh", poručio je Tompson u elektronskom pismu koje je posalo zaposlenima.

On je primetio da je sa osam godina na funkciji postao generalni direktor sa najdužim stažom u Bi-Bi-Siju u skorije vreme i dodao da je ovaj posao težak zbog stalnih napada koji stižu od suparnika i političara.

Tomson je stupio na direktorski položaj 2004. godine kada su odnosi između Bi-Bi-Sija i britanske Vlade pali na najniži nivo usled javnog spora povodom pripreme države za ulazak u rat u Iraku.

Analitičari ocenjuju da je Tompson odlično predvideo da će eksplozija upotrebe digitalnih tehnologija omogućiti lakšu distribucju informacija, zbog čega je informativni program Bi-Bi-Sija danas popularniji nego ikada.

Sa osam nacionalnih televizijskih kanala, 50 radijskih stanica i velikim veb sajtom, veličina Bi-Bi-Sija i njegovi resursi privlače kritike od strane rivala.

U vreme recesije 2008. godine kritike su bile naročito intenzivirane, pošto su komercijalni mediji koji zavise od reklama, poput televizije Aj-Ti-Vi (ITV), teško držale korak sa Bi-Bi-Sijem, koji se finansira od pretplate.

Kritičari su ukazivali na praksu davanja velikih plata članovima uprave i poznatim televizijskim licima u nacionalnoj medijskoj kući.

(Srna)