Zahteve da im se dostave dokumenti i dnevnici trgovanja Dojče banci su uputili američko Ministarstvo pravosuđa, američka Komisija za vrednosne papire i tržišta (SEC), Komisija za trgovinu terminskim ugovorima za isporuku roba i Evropska komisija.

Pred američkim saveznim sudovima pokrenut je i niz građanskih parnica u kojima je Dojče banka optužena da je manipulisala liborom (londonska međubankarska kamatna stopa) za dolarske pozajmice i cenama izvedenih finansijskih proizvoda koji su zasnovani na liboru, saopšteno je iz Dojče banke.

"Odštetni zahtevi temelje se na raznim pravnim teorijama, uključujući povrede zakona o trgovini robama i zakona o ravnopravnoj tržišnoj utakmici", navedeno je saopštenju.

Istraga o manipulaciji liborom obuhvata i Sosiete ženeral banku, Sitigrup, HSBC i UBS banke.

Banke svakog dana procenjuju po kojoj će kamati moći jedna od druge da posuđuju novac u 10 ključnih valuta, i to za 15 kreditnih perioda, od jednodnevnih do dvanaestomesečnih pozajmica.

Kada se utvrdi među bankama, libor služi kao osnova svih ostalih kamata koje plaćaju kompanije i građani.

U vreme kreditne krize učestale su tvrdnje da kamatna stopa libor više ne odražava stvarne prilike na tržištu, pa su regulatorna tela odlučila da istraže jesu li trgovci u bankama pokušali uticati na pad odnosno rast kamata kako bi zaradili na špekulacijama njihovim kretanjem.

(Srna)