• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jaser Arafat ubijen polonijumom?

Palestinski predsednik Mahmud Abas spreman je da izađe u susret zahtevima porodice Jasera Arafata koja je tražila autopsiju njegovih posmrtnih ostataka, pošto je jedna švajcarska laboratorija pronašla na ličnim stvarima bivšeg palestinskog lidera visoke nivoe polonijuma.

"Palestinska Samouprava bila je i ostala u potpunosti spremna da sarađuje i obezbedi sve neophodno da bi se utvrdili stvarni uzroci koji su doveli do smrti pokojnog predsednika", navodi se u saopštenju iz Abasovog kabineta.

U saopštenju se dodaje da "ne postoje verski ili politički razlozi koji bi onemogućili istragu, uključujući i ekshumaciju (Arafatovih) ostataka kredibilnog nacionalnog medicinskog tela, a po zahtevu i odobrenju njegove porodice".

Iskopavanje posmrtnih ostataka pokojnika kosi se sa muslimanskom tradicijom i moglo bi da dovede do protesta, a sa druge strane, ako bi Abas odbio da dozvoli ekshumaciju, to bi se moglo protumačiti kao njegov pokušaj da blokira istragu, ocenjuje agencija AP.

Oktriće švajcarske laboratorije o pronađenim visokim nivoima smrtonosnog radioaktivnog izotopa polonijuma podstaklo je spekulacije o uzroku smrti Arafata, koji je umro 11. novembra 2004. u 75. godini u jednoj vojnoj bolnici nedaleko od Pariza.

Arafatova udovica Suha, koja je u to vreme odbila da izda dozvolu za autopsiju njegovih posmrtnih ostataka, promenila je mišljenje posle laboratorijskih otkrića, koja je prva objavila arapska satelitska TV stanica Al-Džazira.

U intervjuu za Al-Džaziru, Suha Arafat nije objasnila zašto je čekala osam godina da lične predmete njenog muža, uključujući i njegovu četkicu za zube i kožni šešir, odnese na analizu.

Francuski lekari su u vreme Arafatove smrti rekli da je umro od teškog izliva krvi u mozak, nekoliko nedelja pošto se teško razboleo na njegovom imanju na Zapadnoj obali.

Arafat je patio od zapaljenja creva i žučne kese, kao i od oboljenja krvi poznatog kao diseminovana intravaskularna koagulacija (DIK), prema izveštaju francuskih lekara, koji, međutim, nisu naveli šta je dovelo do DIK-a, koji ima brojne simptome, poput infekcija, kolitisa i bolesti jetre.

Nepotpunost lekarskog izveštaja izazvala je sumnje u arapskom svetu da je Arafata ubio Izrael, koji ga je video kao prepreku za postizanje mirovnog sporazuma. Izraelski zvaničnici, pak, apsolutno su negirali te navode.

Šef instituta u Lozani koji je vršio analize Arafatovih stvari, Fransoa Boši rekao je da je udovica bivšeg palestinskog lidera donela predmete koje je on koristio u poslednjim danima života, kao i one koje nije nosio.

Suha Arafat je rekla da su stvari posle Arafatove smrti bile zaključane u jednoj bezbednoj sobi u njenoj advokatskoj kancelariji u Parizu, i tu su ostale sve dok se Al-Džazira početkom ove godine nije u njeno ime obratila švajcarskoj laboratoriji, dodao je Boši.

Stručnjaci su utvrdili velike količine polonijuma u, na primer, flekama od urina na donjem vešu koji je Arafat nosio, ili mrljama od krvi na njegovoj bolničkoj odeći, kao i na predmetima koje nije koristio, kao što su nove čarape koje su bile u istoj vreći.

Polonijum je široj javnosti najpoznatiji kao uzrok smrti Aleksandra Litvinjenka, agenta ruskog KGB-a, koji je umro 2006. u Londonu, posle oštrih kritika na računa Kremlja.

Boši je naveo da nivoi pronađenog polonijuma na predmetima koje je koristio Arafat ne znače neizostavno da je Arafat otrovan i dodao da nije moguće utvrditi kako se polonijum pojavio.

"Ono što se verovatno može reći je da imamo neobjašnjive nivoe polonijuma, što jasno ide u prilog pretpostavci o trovanju, ali naši rezultati, jasno, nisu dokaz nikakvog trovanja", rekao je Boši u telefonskom intervjuu za agenciju AP.

Denis Gutjere, francuski vojni doktor, rekao je da ne zna da li su svojevremeno njegove kolege testirale Arafata na polonijum dok je bio smešten u francuskoj vojnoj bolnici Persi.

On je dodao da ništa nije poslato iz bolnice u švajcarsku laboratoriju, odnosno da su svi uzorci uzeti u bolnici i ostali u istoj, dovodeći u pitanje pouzdanost testiranih predmeta.

Profesor toksikologije sa Univerziteta Lids u Engleskoj, Alister Hej rekao je da bi za utvrđivanje trovanja polonijumom trebalo testirati koštanu srž i kosu, dodajući da prisustvo tog izotopa nestaje relativno brzo, što znači da bi posle osam godina najverovatnije bilo nemoguće utvrditi njegovo prisustvo.

Prema Arafatovom medicinskom kartonu iz vojne bolnice u Francuskoj, stanje njegove koštane srži je bilo dobro, a i kosa mu nije opala, kao što je bio slučaj sa Litvinjenkom.

Kada jednom polonijum uđe u organizam, nemoguće ga je zaustaviti, a otrovana osoba doživljava masovno otkazivanje organa, dok jetra, bubrezi i koštana srž iznutra bivaju bombardovani alfa radioaktivnim komadićima.

Portparol izraelskog Ministarstva spoljnih poslova, Jigal Palmor odbacio je najnovija otkrića švajcarske laboratorije, rekavši da "okolnosti Arafatove smrti nisu misterija".

"On je lečen u Francuskoj, u francuskoj bolnici od strane francuskih lekara i oni imaju sve medicinske informacije", poručio je Palmor.

(Beta)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image