Pre toga želi da vidi da li je nova srpska vlada spremna da sarađuje, piše američki "Vol strit džornal", pozivajući se na neimenovane evropske zvaničnike.

Pošto bi diplomata Robert Kuper, koji je posredovao u prvim rundama dijaloga Beograda i Prištine, trebalo da se povuče iz te uloge da bi se usredsredio na Mjanmar, "lejdi Ešton razmatra mogućnost da sama preuzme njegovu dosadašnju ulogu", navodi list.

Međutim, prema pisanju američkog lista, evropski zvaničnici kažu da ona najpre želi da se uveri u spremnost nove srpske vlade na saradnju.

Ključni test biće idućeg utorka, kada srpski premijer Ivica Dačić bude doputovao u prvu posetu Briselu, što bi, kako je ocenio neimenovani zvaničnik EU, mogao biti "trenutak za prvi potez" novih srpskih vlasti.

Brisel će se u utorak, pre svega, fokusirati na to da li je Dačić privržen punoj primeni sedam sporazuma koje je Beograd potpisao sa Prištinom, dodaje se u članku, uz napomenu da se neki od tih sporazuma primenjuju bez problema, kao što je onaj o međusobnom priznavanju carinskih žigova i univerzitetskih diploma ili sporazum o matičnim knjigama.

Ipak, postoje i problematični sporazumi, uključujući pitanje zvaničnog statusa Kosova na sastancima kojima bi prisustvovali i Beograd i Priština, navodi "Vol strit džornal", podsetivši da su obe strane povukle svoje timove sa sastanaka zbog toga što nisu bile zadovoljne tim sporazumom.

"Tu je i pitanje koje Beograd već mesecima odlaže - potpisivanje tehničkog protokola o zajedničkoj kontroli granica, a taj protokol je osetljivo pitanje za Beograd, koji ne želi da na bilo koji način prizna Kosovo kao nezavisnu zemlju", piše američki list.

Međutim, dodaje se u tekstu, prethodna vlada je u februaru obećala da će primeniti predlog o zajedničkom upravljanju granicama, a taj ustupak je bio ključan u ubeđivanju EU da Srbiji odobri status kandidata u martu.

"Sada zvaničnici EU kažu da je vreme da Beograd signalizira Briselu svoje istinske namere obećanjem da će potpisati protokol", zaključuje "Vol strit džornal".

(Tanjug)