Zlatom se danas trgovalo po 1.759,90 dolara za uncu u poređenju sa 1.769,19 dolara na zatvaranju tržišta u sredu, pošto je u jednom momentu cena unce dostigla 1.779,10 dolara pod uticajem stimulativnih mera Banke Japana.

Fjučersi za isporuku u decembru u SAD skliznuli su za 9,5 dolara, na 1.762,20 dolara za uncu.

"Izostanak dalje reakcije na saopštenje Banke Japana o dodatnim podsticajima ukazuje da investitori imaju ono što im je potrebno i da je za povećanje tražnje potrebna korekcija. Fizička tražnja je slaba, tako da su investitori jedina nada", rekao je potpredsednik "Sakso banke" Ole Hansen.

Kurs dolara prema evru u sredu je porastao, a berzanski indeksi su pali, pod uticajem slabih pokazatelja u sektoru usluga evrozone i proizvođačkog sektora Kine.

"Rast cena zlata i srebra biće uzdržan zbog pada berzi i jačanja dolara. Međutim, podrška tržištima će se očuvati i predviđa se da će kupovina posle pada cena biti prava dugoročna strategija", navodi u izveštaju brokerska kuća Mareks Spektron.

"Rast cene zlata i srebra biće usporen zbog pada berzi i jačanja dolara. Međutim, podrška tržištima biće očuvana i predviđa se da će kupovina posle pada cena biti prava dugoročna strategija", dodaje se u izveštaju.

Rezerve obezbeđene zlatom berzanskih fondova u sredu su pale na 607.000 unci sa rekordnog maksimuma.

Srebrom se trgovalo po 34,23 dolara za uncu, u poređenju sa 34,57 na zatvaranju trgovine u sredu, paladijum je bio 661,72, u odnosu na 666,89 dolara, a platina 1.612,50 prema 1.632,50 dolara u sredu.

Početkom sedmice cena platine je pala za 5,6 odsto zbog obnavljanja proizvodnje u rudarskoj kompaniji "Lonmin" u Južnoafričkoj Republici, čiji radnici su počeli da rade posle šestonedeljnog štrajka.

(Tanjug)