Takvo saopštenje stiglo je u trenutku dok je državna televizija saopštila da će Google pretraživač i njegov servis elektronske pošte biti blokirani "za nekoliko sati", navodi britanska agencija Rojters.

"Google i G-mail biće filtrirani širom zemlje do daljnjeg", rekao je jedan zvaničnik predstavljen samo kao Horamabadi, bez pružanja detalja.

Rojters prenosi da je Iranska studentska novinska agencija (ISNA) javila je da je zabrana Googla povezana sa antimuslimanskim filmom postavljenim na sajtu te kompanije YouTube, koji je izazvao uvređenost u muslimanskom svetu.

Za to, međutim, nema zvanične potvrde, navodi britanska novinska agencija.

Zamenik ministra za telekomunikacije i tehnologiju Ali Hakim-Džavadi rekao je paradržavnoj agenciji Mer da su nedavno "sve vladine agencije i kancelarije priključene na nacionalnu informativnu mrežu", a da će druga faza tog plana biti priključivanje "običnih" Iranaca na tu nacionalnu mrežu.

Kako izveštavaju iranski mediji, domaći sistem biće u potpunosti primenjen u martu 2013, ali nije jasno da li će tada pristup globalnom internetu biti onemogućen.

Islamska Republika pojačala je kibernetičku bezbednost nakon što je njen nuklearni program napadnut 2010. "kompjuterskim crvom" staksnetom (Stuxnet) i izazvana neispravnost u radu centrifuga u glavnom iranskom postrojenju za obogaćivanje uranijuma.

Teheran - koji zapadne zemlje optužuju da razvija nuklearni program radi izrade atomskog oružja, optužio je SAD i Izrael da su razvili tog "kompjuterskog crva".

Ministar za telekomunikacije i tehnologiju Reza Takipur rekao je prošlog meseca da Iran treba da razvije svoju sopstvenu internet mrežu kako bi osigurao bezbednost informacija.

"Kontrola nad Internetom ne treba da bude u rukama jedne ili dve zemlje. Naročito u važnim pitanjima ili tokom kriza, toj mreži ne može se verovati uopšte", rekao je on.

Iranske vlasti imaju internet filtre među najjačim u svetu i sprečavaju Irance da pristupe sajtovima čiji se sadržaji smatraju uvredljivim ili povezanim sa kriminalom.

Rojters navodi da mnogi Iranci veruju da se sajtovi kao što su Fqacebook ili You Tube blokiraju zbog njihove upotrebe u antivladinim protestima posle reizbora iranskog predsednika Mahmuda Ahmadinedžada 2009. godine.

Sajtovi koji izražavaju gledišta koja se smatraju antivladinima, takođe se rutinski blokiraju, navodi Rojters.

(Tanjug, foto: Guliver/Getty Images)