• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ameba koja jede mozak hara Pakistanom

U najvećem gradu Pakistana Karačiju deset osoba umrlo je od zaraze takozvanom "amebom koja jede mozak", saopštio je danas jedan pakistanski zvaničnik pri Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Ameba Naegleria fowleri živi u toploj, prljavoj vodi. Može da zarazi nervni sistem čoveka mada se to retko dešava. Lečenje je u takvim slučajevima teško a bolest može dovesti do smrti u roku od nedelju dana.

Musa Kan, upravnik SZO sistema za rano upozorenje na bolesti u Pakistanu, rekao je da su smrti zabeležene u Karačiju, u perioduizmeđu marta i septembra.

On je rekao da su gradske vlasti pokrenule kampanju kojom će se stanovništvu obezbediti zalihe čiste vode. Zdravstveni zvaničnici pokrenuli su kampanju podizanja svesti i edukacije stanovnika Karačija i gradskih lekara o bolesti.

I druge oblasti Pakistana upozorene su na opasnost, ali za sada ni jedan slučaj nije prijavljen van Karačija, rekao je Kan.

On je rekao da se oblik bolesti u kojem je zaražen mozak obično ne dobija unošenjem pijaće vode, već plivanjem u prljavoj vodi ili ispiranjem nosa zaraženom vodom.

Parazit iz nozdrva dopire do mozga i uništava njegovo tkivo. Neki od simptoma su groznica, muka, povraćanje, ukočenost vrata I glavobolje.

Slučajevi zaraze poznati su i u drugim zemljama.

Amerikanac koji je učio ćerku da pliva u jezeru na jugozapadu Indijane umro je u septembru, nekoliko nedelja pošto je zaražen, a u bolnici mu je dijagnostifikovan bakterijski meningitis.

Prošlog jula, dečak iz Južne Karoline takođe je umro od retke infekcije mozga, saopštili su američki zdravstveni zvaničnici.

Prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, 32 infekcije prijavljene su u SAD u periodu između 2002. i 2011. U SAD, bolest je priživela samo jedna od poznate 123 osobe zaražene između 1962. I 2011.

(Tanjug/Ilustracija, Guliver/Getty Images)

Tagovi

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

djez ba

to kod nas ne uspeva haha

грађанин србије

политичка ''елита'' србије је безбедна...

AirFrance

Uf,jaka stvar,mi smo to imali u skupstini jos od 80ih :-D.

special image