• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ovo su najobrazovanije nacije sveta

Švajcarski list "Bilan" objavio je listu OCDE-a najobrazovanijih nacija sveta. Nas na listi prvih deset nema.

Najnovija lista koju je sastavila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OCDE), o najobrazovanijim nacijama obuhvata ukupno 34 zemlje, članice ove organizacije industrijalizovanih zemalja i još osam uticajinih svetskih ekonomija, a sastavljena je na osnovu brojnosti visookoobrazovanih srazmerno broju odraslih stanovnika.

U Kanadi, koja je na prvom mestu i u kojoj 51 odsto odraslih ima univerzitetsku diplomu, pre 10 godina bilo ih je 40 odsto. To je jedina zemlja u kojoj je više od polovina odraslog stanovnika završilo fakultet, iako država u obrazovanje ulaže 6,1 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je manje od proseka zemljama OCDE, od 6,3 odsto.

Na drugom mestu je Izrael gde je 46 odsto populacije završilo fakultet, i gde je 2009. ulaganje u obrazovni sistem predstavljalo 7,2 odsto BDP.

Japan se sa 45 odsto visokobrazovanih među odraslima našao na trećem mestu. Ulaganje države u školstvo 2009. je bilo 5,2 odsto BDP, a u visoke škole 1,6 odsto.

Na četvrtom mestu su SAD sa 42 odsto fakultetski obrazovanim odraslim stanovništvom. U SAD je 2009. izdvojeno 7,3 odsto BDP, a samo za visokoškolstvo 2,6 odsto.

Novi Zeland koji je 2000. imao 29 odsto, a sada 41 odsto visokobrazovanih je na petom mestu.

Potom dolazi Južna Koreja koja je 2000. imala 24 odsto a sada 40 odsto fakultetski obrazovanih ljudi. Država je u školstvo 2009. uložila osam odsto BDP.

Na sedmom mestu je Velika Britanija sa 38 odsto visokoobrazovanog stanovništva, što je za 12 odsto više nego 2000. Broj diplomaca koji su se školovali u privatnoj režiji u Velikoj Britaniji je 2000. bio 14 odsto, a 2009. čak 31,2 odsto.

Finska sa 38 odsto visookobrazovanih i izdvajanjem države od 6,7 odsto BDP u 2009. u obrazovanje je na osmom mestu. Čak 97,6 odsto studenata u Finaskoj studira u trošku države.

Na devetom mestu je Australija sa 38 odsto visokoobrazovanih i sa najvišim procentom stranih studenata koji dostiže 21,2 odsto.

Na desetom mestu je Irska sa 37 odsto nacije sa univerzitetskim diploma, zemlja koja poslednju deceniju beleži najviši naredak na godišnjim nivou u tom pogledu,od 7,3 odsto, objavio je "Bilan".

(Tanjug/Ilustracija: Guliver/Getty Images)

Komentari 17

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mujica Grujica

A gde je Kina? Sangaj je grad sa ogromnim postotkom visoko obrazovanih ljudi, a posle njega je Peking...

boza

Odlicna izjava jednog profesora :"Kad sam zavrsio Ekonomski fakultet (pre jedno 30-ak godina) mogli ste da mi date nekoliko knjiga od po 1000 strana i ja bih ih sve vrlo brzo naucio. Ali da me prekinete u ispitivanju, trazite da nesto objasnim na primeru, ili ne daj Boze to isto sprovedem u praksi, sutra na poslu, ja bih se totalno pogubio" Slika i prilika nasih "fakulteta"

brisac

od skole imam 4 razreda i knjige za peti

special image