Kako se navodi u današnjem izveštaju Međunarodne humanističke i etičke unije (IHEU), ateisti su u islamskim zemljama suočeni sa najstrožijim, nekada i brutalnim, postupanjima predstavnika države i verskih zvaničnika, prenela je agencija Rojters.

Izveštaj "Sloboda mišljenja 2012" ukazuje i da se u pojedinim evropskim zemljama i Sjedinjenim Američkim Državama favorizuju religije i njihove organizacije, a da se ateisti i humanisti tretiraju kao autsajderi.

Postoje, kako je navedeno u izveštaju zakoni "koji negiraju prava ateista da postoje, smanjuju njihovu slobodu verovanja i izražavanja, opozivaju njihova prava na državljanstvo, ograničavaju njihovo pravo da se venčaju".

Prema istraživanjima u oko 60 zemalja, u sedam zemalja se ateistički pogledi kažnjavaju čak smrtnom kaznom - a to su Avganistan, Iran, Maldivi, Mauritaniji, Pakistan, Saudijska Arabija i Sudan.

U izveštaju IHEU, na 70 strana, navedeno je da skorih slučajeva izvršenja smrtnih kazni zbog ateizma nema ali, istakli su istraživači, takva krivica najčešće se podvodi pod druge optužbe.

U pojedinim zemljama, kao što su Bangladeš, Egipat, Indonezija, Kuvajt i Jordan, javno iznošenje ateističkih i humanističkih stavova o religiji su potpuno zabranjeni ili su ograničeni u zakonima o zabrani bogohuljenja.

U Grčkoj i Rusiji, pravoslavna crkva je žestoko zaštićena od kritika, a njeni predstavnici imaju počasna mesta na državnim skupovima.

Dok je u SAD sloboda veroispovesti i govora zaštićena, dotle sa druge strane je napravljena takva socijalna i politička klima da se ateisti osećaju manje Amerikancima ili ne-Amerikancima, zaključak je studije IHEU objavljene danas u znak obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava.

(Tanjug Foto Ilistracija Guliver Getty)