Odluka je doneta na vanrednom sastanku kabineta "zbog sadašnje situacije", rekao je novinarima portparol Vlade Manga Dembele.

"Savet (ministara) uveo je vanredno stanje zbog sadašnjeg stanja. To daje pravna sredstva vojnim vlastima da upravljaju stanjem iz ugla svih interesa", rekao je Dembele, ministar za komunikacije.

Danima se vojska u centru Malija bori s oružanim islamskim grupama koje su zauzele sever i pokušavaju da napreduju ka jugu.

Vojska je danas pokrenula kontraofanzivu, uz pomoć Francuske, drugih evropskih i afričkih zemalja.

Vanredno stanje "stupa na snagu odmah i na celoj teritoriji zemlje", rekao je ministar teritorijalne uprave (unutrašnjih poslova), pukovnik Musa Sinko Kulibali.

"Pravno gledano, predviđa se da traje desetak dana, ali ćemo omogućiti produženje (trajanja vanrednog stanja), ako to bude neophodno", rekao je pukovnik Kulibali.

"Mi smo u izuzetnoj situaciji. Potrebno je osigurati da bezbednost bude pod kontrolom... snaga reda i teritorijalne administracije (Ministarstva unutrašnjih poslova)", rekao je on.

Tokom vanrednog stanja, zabranjeni su javni skupovi, mitinzi, ulične manifstacije i "sve što može porenmetiti javni red", rekao je jedan zvaničnik za AFP.

Predsednik Francuske Fransoa Oland je danas najavio slanje francuskih snaga u Mali, kao podršku tamošnjoj vojsci u borbi protiv oružanih islamističkih grupa.

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Vilijam Hag je potom saopštio da njegova vlada "podržava odluku Francuske da pruži pomoć vladi Malija protiv pobunjenika".

To je "samo politička podrška", rekao je za AFP izvor britanske vlade.

Zvaničnik vojske Malija je na konferenciji za novinare u Bamaku rekao da su trupe iz Francuske, Nigerije i Senegala, već angažovane uz vojsku Malija.

(Beta - AFP Foto Beta AP Arhiva)