• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kubanci dočekali slobodu putovanja

Reforma zakona o migraciji stupila je na snagu i Kubanci od danas, prvi put poslije pola veka, mogu da putuju u inostranstvo samo sa pasošem bez viza.

Kako je objavio dnevnik “Gazeta Kuba” novi zakon o migraciji, koji je 16. oktobra doneo predsednik Raul Kastro, stupio je na snagu u ponoć, čime je od danas, 14. januara, svim Kubancima starijim od 18 godina dozvoljeno putovanje u inostranstvo bez specijalnih, izlaznih viza i pozivnog pisma domaćina.

Ovo je jedan od najvidljivijih delova reformi koje uveo predsednik Raul Kastro.

Kubanci su, prema dosadašnjim propisima, morali da prolaze kroz dugu i za njih veoma skupu proceduru da bi dobili izlaznu dozvolu ako žele da idu u inostranstvo, a disidentima se ona najčešće uskraćivala.

Za putovanje će sada biti dovoljni pasoš i viza zemlje u koju putuju.

Kubancima koji imaju stalno državljanstvo na ostrvu biće dozvoljeno da ostanu u inostranstvu 24 meseca, umjesto sadašnjih 11, bez obaveze da se vraćaju u zemlju da bi obnovili dozvolu.

Da bi legalno putovali u inostranstvo, Kubanci su do sada morali da pribave veoma skupu dozvolu za izlazak iz zemlje, poznatu pod nazivom “belo pismo”, odgovarajuća dokumenta, vizu zemlje u koju putuju, a sve to koštalo je do 500 dolara i, plus, avionsku kartu. Prosečna plata na Kubi iznosi oko 20 dolara.

Dozvola za izlazak, koja se izdavala na 30 dana, mogla je biti obnovljena 10 puta, a isto tako zahtev za njenim dobijanjem može biti i odbijen. Kubanci koji ostanu u inostranstvu posle isticanja datuma važenja dozvole bivaju proglašeni "dezerterima".

Kubanski zakon poznaje i kategoriju "stalni emigranti", kojima se zabranjuje povratak u zemlju, a imovina im biva zaplijenjena odmah po napuštanju Kube.

Skoro pola veka Kubom je upravljala takozvana komandna ekonomija, gde je država kontrolisala skoro sve aktivnosti. Ali, pod predsednikom Raulom Kastrom, koji je preuzeo vlast od brata Fidela 2008. godine, vlasti polako ublažavaju restrikcije u mnogim oblastima politike, poslovanja i društva.

(Srna Foto Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

gledam i ne verujem

"prosecna plata na Kubi je 20$..." Strasno, ljudi tamo dobijaju hleb za bonove od pre Drugog svetskog rata... Bas im se ne da...

special image