• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neke će potopiti, a neki će se uželeti vode

Stanovnici primorskih nizina u svetu uskoro bi mogli da se suoče sa pretnjom potopa, a velike žege i vatre pustošile su već dobar deo Australije i još nekih kontinenata, upozoravaju klimatolozi.

Poslednji podaci, dobijeni sa satelita, daju za pravo naučnicima koji upozoravaju da se u toku poslednjih 20 godina nivo okeana povećavao u proseku za 3,2 milimetra godišnje, odnosno 60 odsto brže od očekivanja stručnjaka u UN.

U Australiji je još krajem prošle godine harala žega, koja se početkom 2013. povukla, ali, kako meteorolozi upozoravaju, to je samo predah.

Na jugoistoku i u Tasmaniji izgorelo je više od 400 hiljada hektara bilja.

To je retkost, čak i za zemlju koju smatraju "rernom Južne hemisfere". Došlo je čak do toga da je prvi put u istoriji Meteorološki biro Australije uveo na svojim temperaturskim kartama novu boju – lila.

Ona se koristi za žegu iznad plus 50 Celzijusovih stepeni!

Klimatolozi kažu da su ekstremalne pojave u Australiji i cijelom svetu sve češće, te da je to svedočanstvo globalnih klimatskih promena.

Naučnici tvrde da je antropogenski činilac odigrao u svemu određenu ulogu. Činjenica je da bitan doprinos klimatskom poremećaju daje čovjek, povećavajući efekat" staklene bašte".

Nije jasno koliko su svemu pomogli okeanski ciklusi. Možda su ljudski faktor i okeani u promeru 50 naprema 50 odsto?

Australijski ekolozi uporno pozivaju vladu da promeni odnos prema problemu globalnog otopljavanja i prizna ljudski uticaj na čovekovu sredinu.

Vreme polako besni od Australije do Bliskog istoka. Tursku, Jordan, Palestinu, Izrael i Egipat je početkom godine zadesila neviđena količina snega, kiše kao i uragani. Morali su da privremeno zatvore Suecki kanal i Bosfor.

Na ruskom Dalekom istoku temperatura je padala na 40 stepeni ispod nule. To je skoro za 10 stepeni niže od obične dnevne norme.

Nacionalna uprava okeanskih i atmosferskih istraživanja (NOAA) u SAD saopštila je da je 2012. godina postala za Zemlju najtoplija i najsušnija tokom celog perioda meteorološkoih posmatranja.

(Srna, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

bbb

covjek, cijelom... kad preuzimate tekstove , onda ih lektorski i obradite.

special image