• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupi ti bivši predsednici SAD

Bivši američki predsednici koštaju poreske obveznike SAD 3,7 miliona dolara godišnje, koliko je federalna vlada izdvojila lane za njihovo izdržavanje.

Članovi ovog najekskluzivnijeg kluba na svetu su četiri bivša predsednika i jedna udovica predsednika, navodi AP.

Tako na primer, za kancelariju bivšeg predsednika Bila Klintona veličine 8.300 kvadrata američki poreski obveznici plaćaju 450.000 dolara, dok Džordž Buš mlađi troši 85.000 dolara za telefonske račune i još 60.000 dolara za putovanja, a korespondencija Džimija Kartera vredi 15.000 dolara.

Prema zakonu o bivšim predsednicima, njima se daje godišnja penzija u visini plate sekretara kabineta - što je oko 200.000 dolara prošle godine, plus 96.000 dolara godišnje za malo kancelarijsko osoblje.

Poreski obveznici takođe izdvajaju novac i za privilegije osoblja, putovanja, kancelarijski prostor i poštanske troškove.

Bivši predsednici dobijaju i dodatnu pomoć u prvim godinama po okončanju mandata, što je razlog zbog čega su Bušova primanja viša od drugih predsednika.

Džordž Buš mlađi, koji je napustio Belu kuću 2009. godine, dobio je skoro 400.000 dolara za kancelarijski prostor u Dalasu veličine 8.000 kvadrata, plus 85.000 dolara za telefonske troškove, a još 60.000 dolara otišlo je na putne troškove.

Posle Buša, koji je prošle godine potrošio ukupno 1,3 miliona dolara, sledi Bil Klinton sa nešto manje od milion dolara. Džordž Buš stariji je primio skoro 850.000 dolara, a Džimi Karter pola miliona dolara.

Udovice bivših predsednika primaju penziju od 20.000 dolara, ali se Nensi Regan, žena predsednika Ronalda Regana, odrekla svoje penzije prošle godine.

Troškovi za bivše predsednike ne uključuju troškove službi zaduženih za njihovu zaštitu i obezbeđenje porodice.

Cilj zakona o bivšim predsednicima, koji je Kongres doneo 1958. godine, bio je da se održi dostojanstvo predsednika i pomogne u aktuelnim troškovima kakve bivši predsednici imaju po isteku mandata.

Po rečima kritičara koji traže izmenu ovakve prakse, danas je situacija drugačija i bivši predsednici dobijaju novac od usmenih i pismenih nastupa koji nije zanemarljiv, a imaju i centre i fondacije koje prihvataju donacije, što im olakšava postpredsedničke aktivnosti.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image