Kim je potpisao naređenje posle ponoćnog sastanka sa najvišim generalima "jer je došlo vreme da se izravnaju računi sa američkim imperijalistima u svetlu preovlađujuće situacije", citirala je vođu državna agencija KCNA.

Naređenje je usledilo dok je američki sekretar odbrane Čak Hejgel s porastom napetosti na Korejskom poluostrvu, rekao da Vašington neće biti uplašen ratnim pretnjama Pjongjanga i da je spreman da odgovori na "svaku eventualnost".

Juče su dva stelt bombardera B-2, koji mogu da nose nuklearne bombe, letela u misijama "odvraćanja" preko Južne Koreje, prkoseći apokaliptičnim pretnjama osvete Severne Koreje zbog održavanja zajedničkih vojnih manevara na Jugu.

Kim je rekao da u slučaju bilo kakve "neodgovorne" provokacije SAD, snage Severne Koreje treba da "bez milosti udare po američkom kopnu... vojnim bazama na Pacifiku, uključujući Havaje i Guam, kao i one u Južnoj Koreji", prenela je državna agencija.

Mladi vođa je rekao da su letovi stelt bombardera prevazišli običnu demonstraciju sile i predstavljaju američki "ultimatum da će oni započeti nuklearni rat po svaku cenu".

Jedan južnokorejski vojni zvaničnik je rekao agenciji Jonhap da je u Severnoj Koreji na položajima sa srednjim i dalekometnim raketama zabeležno "naglo povećanje" kretanja ljudstva i vozila.

Ministarstvo odbrane odbilo je da potvrdi izveštaj, rekavši da su sva strateška mesta na Severu pod intenzivnim nadgledanjem od strane Južne koreje i SAD, preneo je AFP.

Letovi B-2 bombardera, koji su usledili posle trenažnih letova bombardera B-52, su izvedeni u okviru godišnjih združenih vežbi SAD i Južne Koreje, koje Pjongjang svake godine osuđuje kao probe za agresiju na Sever.

Pjongjang je, međutim, ove godine posebno oštar jer je već razljućen uvođenjem dodatnih sankcija od strane Ujedinjenih nacija zbog izvođenja treće nuklearne probe prošlog meseca.

Kim je najnovijim naređenjem samo formalno potvrdio korake koje je Korejska narodna armija već preduzele u utorak, stavivši jedinice strateških raketa u stanje borbene gotovosti. Pre toga ona je prekinula poslednju vojnu vruću telefonsku liniju sa Jugom rekavši da ona nije potrebna jer rat može da izbije svakog časa.

Letovi američki bombardera tako su ponovo podigli tenzije u vreme kada su se analitičari ponadali da će ratnohuškačka retorika polako da utihne. Očekivano je, naime, da će Pjongjang polako početi da se okreće proslavi 15. aprila, godišnjici rođenja osnivača Severne Koreje Kim Il Sunga, a takođe i da će vojska uzeti učešće u setvenim poslovima što radi svake godine pomažući seljacima na poljima.



Umesto toga mediji su objavili fotografije Kima kako planira odgovore na letove američkih nevidljivih bombardera. Takva američka podrška svom savezniku na Jugu ispostavilo se da je dala novi zamah propagandnoj mašineriji Severa ne dozvoljavajući tenzijama na poluostrvu da popuste ni za trenutak.

Iako stručnjaci kažu da Severna Koreja ne raspolaže s pouzdanim raketama dugog dometa koje bi mogle da gađaju Guam i Havaje, Pjongjang ima dovoljno raketa srednjeg dometa za ciljeve u Južnoj Koreji i Japanu, koje bi u slučaju napada platile najvišu cenu.

Hejg je rekao da će oni biti spremni. "Mi moramo da budemo spremni da se nosimo sa svakom eventualnošću", rekao je sekretar odbrane SAD novinarima u Pentagonu.

Braneći letove bombardera B-2, Hejg je rekao da oni moraju jasno da pokažu da provokacije Severa "uzimaju veoma ozbiljno i da će odgovoriti na njih".

Američke obavestajne službe su pritom konstatovale da ratnička retorika Pjongjanga do sada nije praćena nikakvim značajnijim gomilanjem trupa, iako je dosta jedinica navodno stavljeno u stanje pripravnosti na Severu.

Stručnjaci, međutim, kažu da u sadašnjim uslovima postoji opasost da svaki i najmanji incident duž dobroutvrđene granice može da preraste u sukob širih razmera.

(Tanjug, foto: Beta/AP, i Beta/Xinhua/KCNA)