Demonstranti su napali danas fabrike i razbijali automobile za vreme masovnih protesta u Gazipuru, predgrađu glavnog grada Dake. Neki su bili naoružani bambusovim štapovima, blokirali su puteve i prisilili fabrike da danas ne rade.

"Situacija je veoma zapaljiva. Na stotine hiljada radnika se pridružilo protestima. Ispaljivali smo gumene metke i suzavac da ih rasteramo", rekao je policajac M. Asadužaman za AFP.

Zamenik šefa policije u Gazipuru, Mustafizur Rahman, rekao je da su radnici napadali fabrike, razbijali vozila, palili automobilske gume po putevima i pokušavali da spale prodavnice duž puteva a na mestima okupljanja.

"Oni traže hapšenje i smrt vlasnika fabrika u zgradi koja se srušila u Savaru", rekao je on.

Iz ruševina osmospratnice koja se srušila u sredu u predgrađu Dake tokom noći je izvučeno još oko 50 preživelih.

"Pronašli smo oko 50 preživelih na nekoliko mesta pošto smo iskopali tunele. Nadamo se da ćemo ih spasiti do sutra ujutro", rekao je zamenik direktora vatrogasne službe Šeik Mizanur Rahman, javila je agencija Frans pres.

Spasilačke ekipe su danas iz ruševina uspele da izvuku oko 80 preživelih, a do sada je potvrđeno da je 304 ljudi poginulo kada se u sredu ujutro u gradu Savar na obodu prestonice srušila zgrada u kojoj su se nalazile fabrike koje su izrađivale jeftinu odeću za zapadne brendove.

Agencija Frans pres je javila da je na mestu nesreće oseneća nesnosan smrad, a na pronalaženju nastradalih radi nekoliko stotina ljudi.

Strahuje se da će broj žrtava nastaviti da raste, budući da se u zgradi neposredno pre rušenja nalazilo oko 2.000 ljudi, a više od 1.000 osoba smešteno je do sada u lokalne bolnice, javio je Bi-Bi-Si (BBC).

Zvaničnici su saopštili da je zbog dubokih pukotina koje su se pojavile u utorak uveče na zidovima zgrade, u kojoj su se nalazile fabrike odeće, vlasnicima naređeno da zgradu narednog dana evakuišu, ali da taj nalog nije ispoštovan i da je radnicima naloženo da se vrate na posao.

Pored toga, zvaničnici ukazuju da su, prilikom gradnje, narušeni građevinski propisi i da je vlasnik prvobitno dobio dozvolu za gradnju petospratnice, ali da je dodao još tri sprata i opteretio konstrukciju.

I dok spasilačke ekipe i brojni volonteri danonoćno pretražuju ruševine ne bi li pronašli preživele, gnevni radnici protestuju na nekoliko mesta u Daki, dok se vlasnici fabrika i zapadne kompanije za koje su one izrađivale odeću suočavaju sa brojnim pitanjima.

AP navodi da se u osmospratnici koja se srušila pravila odeća za kompanije koje, između ostalih, snabdevaju španski "Mango" i italijanski "Beneton", a možda i američki "Vol Mart".

Do sada su samo britanski "Prajmark" i španski gigant Mango saopštili da su u kompleksu zgrada imali svoju proizvodnju.

Lokalni mediji su javili da je Vrhovni sud naložio vlasniku zgrade i glavnim menadžerima fabrika odeće koje su se u njoj nalazile da se pojave u sudu 30. aprila.

Nekoliko stotina hiljada bangladežanskih radnika napustilo je svoje fabrike u četvrtak u znak solidarnosti sa poginulim kolegama a u zemlji je proglašena žalost i zastave su spuštene na pola koplja.


(agencije/MONDO Foto: AP Photo/A.M Ahad/Tanjug)