Suđenje Beate Čepe i njenoj neonacističkoj NSU grupi, optuženoj za ubistvo osam Turaka, jednog Grka i jedne nemačke policajke, pred Višim zemaljskim sudom u Minhenu, prekinuto je samo nekoliko sati od početka, jer je njena odbrana uložila žalbu zbog pristrasnosti predsedavajućeg suda Manfreda Gecla, koju je sud privremeno suspendovao, pa je suđenje, ipak nastavljeno.

I državno tužilaštvo je odbilo taj postupak odbrane kao neosnovan, a advokati glavnooptužene Čepe su tražili izuzeće sudije Gecla zbog toga što smatraju diskriminirajućom odluku suda, vezanu za sigurnost, da se samo advokati podvrgnu telesnoj kontroli pri ulasku u zgradu suda, a drugi nameštenici suda ne.

O ovom zahtevu protiv sudije Gecla mora, kako predviđa krivični proces, najkasnije od početka trećeg sudskog dana biti odlučeno.

O toj odluci biće presuđeno tek sledeće nedelje, pošto su drugi i treći dan suđenja pomereni za 14. i 15. maj.

Sudija Gecl je rekao da je poslat tek u subotu uveče, a da je jutros prosleđen sudskom senatu i da se realizacija glavnog pretresa ne može pomerati.

Pred zgradom suda, koju obezbeđuje oko 500 policajaca, danas su, kako izveštavaju mediji koji su imali sreću da dobiju akreditaciju, bila i dovjica mladića, obrijanih glava, za koje se kaže da su neonacisti.

Jedan od njih dvojice je, izgleda, brat optuženog Andre E. a drugi Karl-Heinz Statzberger, poznati neonacista, prenose mediji, koji, kada je reč o glavnooptuženoj Čepe, kažu da se ponaša ledeno-hladno, a na momente osmehuje, čak i smeje.



Čepe, koja je optužena za 10 ubistava, dva bombaška napada i pljačke, pojavila se danas prvi put od hapšenja pre godinu i po pred javnošću, a pred početak je došlo do jedne morbidne scene-kada je jedan od četvorice suoptuženih pokazao srednji prst ljudima koji su čekali da uđu u sudnicu.

Ovo suđenje, koje se naziva suđenjem veka i nemačkim ''Brejvik procesom”, počelo je u atmosferi nesporazuma, pošto Viši zemaljski sud, prilikom prve dodele novinarskih akreditacija, od 50 mesta, ni jedno jedino nije dodelio turskim medijima, obrazlažući to malim brojem mesta u sudnici i činjenicom da su akreditacije dodeljivali hronološki.

Turski i mediji i političari su se, zatim, ozbiljno pobunili i tražili pravdu pred Saveznim ustavnim sudom.

Tosle te tužbe minhenski sud je, ipak, doneo odluku i o pomeranju početka suđenja za danas, koje je prvobitno bilo zakazano za 17. april i izdavanjem novih akreditacija u kojima su turski mediji dobili četiri mesta.

Čepe i njena ''družina'' izazvali su i pometnju i ostavke vodećih ljudi u redovima Savezne službe za zaštitu ustava, koja se tereti da je krajem 2011. godine uništila dokumente o operaciji nazvanoj ''Renštajg'', na sam dan kada je oficijelno saopšteno da je kod neonacista pronađeno oružje kojim su ubijeni migranti.

Nemačka vlada se, u međuvremenu, izvinila i porodicama žrtava neonacističke grupe 'NSU' isplatila na ime odštete, oko skoro milion evra.

Istraga polazi od toga da su 'NSU' osnovali najmanje troje ljudi- Čepe, baštovanka po struci, jedina živa, zatim jedan profesorski sin i jedan pomoćni građevinski.

Najmanje njih troje, Beata Z. (36), Uve Mundlos (+38) i Uve Benhart (+34) koji su živeli u Cvikau, u jednoj staroj, lepoj vili, a novac zarađivali krađama, su kao grupa 'Nacionalsocijalističko podzemlje '(NSU) u poslednjih desetak godina, sumjiče se, ubijali strance po Nemačkoj i to snimali, ali i pljačaki i napadali.

Mindlos i Benhart su prošle godine pronađeni mrtvi, a Čepe je uhapšena.

Za Mundlosa se kaže da je bio beskrupulozan ''mislilac'', profesorski sin, dobro vaspitan, koga njegovi bivši drugovi iz razreda opisuju kao neupadljivog i ljubaznog.

On je svog invalidnog brata gurao u kolicima kroz naselje gde su živeli, slušao muziku i posećivao sudske procese, vođene protiv onih koji su osporavali holokaust.

Rado je crtao, a na zidu u njegovoj sobi bio je portret Hitlerovog zamenika, Rudolfa Hesa, koji je Mundlos lično nacrtao.

Benhart, pomoćni građevinski radnik, bio je čovek oružja i skoro uvek sa sobom nosio 30 centimetara dugi bodež, a iz leve scene se kaže da je onaj ko je video ovog mladića, odmah bežao.

Na početku ''maratona ubistava''-ubijena su 2000. i 2001. godine dva Turčina u Nirnbergu, za neonaciste, gradu mitskog značenja, jer je tu Hitler održavao partijske kongrese svoje stranke.

Do 2007. godine je ukupno ubijeno osam Turaka, jedan Grk i jedna nemačka policajka:

Uz Beate Čepe na optuženičkoj klupi biće i četvorica muškaraca optuženih za pomaganje ovoj terorističkoj grupi na razne načine.

Beate Čepe se brani ćutanjem i nije uopšte progovorila od kada se predala policiji 8. novembra 2011.

Sudjenje se održava u glavnom gradu Bavarske jer je pet ubistava počinjeno u toj saveznoj nemačkoj državi.

(MONDO/agencije, foto: Tanjug/AP, Matthias Schrader)