On je ocenio da je taj program zakonit i od ključnog značaja za zaštitu nacionalne bezbednosti Amerike.

Klaper je takođe zatražio istragu o tome kako su mediji došli do informacija o tom programu kodnog naziva "Prizma".

On je pisanje štampe ocenio kao "nemarno", dodavši da je sistem usmeren prvenstveno na strane građane i njihove i-mejl naloge na Googlu i Microrosoftu, a ne na Amerikance.



To je drugo oglašavanje direktora američke "super tajne" službe ove nedelje, nakon što su britanski "Gardijan" i "Vašington post" objavili da Nacionalna agencija za bezbednost prati svu komunikaciju miliona ljudi na društvenim internet mrežama, kao i da tajno prikuplja informacije i telefonske listinge američkih građana koji koriste usluge mobilnog operatera Verajzon.

"Tokom ove nedelje videli smo nemarno odavanje obaveštajnih mera, kojima šstitimo američke građane. U jurnjavi da to objave, medijske kuće nisu dale pravi kontektst cele priče, uključujući i to da sve tri grane vlasti nadgledaju programe", saopštio je Klaper.

On je istakao da je program nadgledanja zakonit i da je o njemu obavešten američki Kongres.

Govoreći o programu "Prizma" kojim bezbednosne službe SAD mogu da prate svu komunikaciju na internetu, Klaper je kazao da je u pitanju "unutrašnji vladin kompjuterski sistem koji se koristi za skupljanje inostranih obaveštajnih podataka" kao i da je sve pod sudskim nadzorom.

Klaper je kazao da telekomunikacioni operateri u SAD dostavljaju informacije kada se to od njih zakonski zatraži.

On je rekao da se program usmeren prema stranim državljanima koristi samo kada postoji tačan i verifikovan podatak da je to potrebno uraditi iz obaveštajnih razloga.

(Tanjug, foto: screenshot/Youtube)