Reč je o Endrjuu Pohteru, studentu iz Merilenda koji je ubijen juče u Aleksandriji, kada je mobilnim telefonom pokušao da snimi demonstracije, naveo je Stejt department, a prenose američki mediji.

Državljanima SAD je izdato upozorenje da ne putuju u Egipat, sem ako nisu

u pitanju putovanja od izuzetne važnosti, a deo osoblja ambasade u Kairu

privremeno je povučen.

Glavni aerodrom u Kairu je prepun putnika, a svi letovi za Evropu, SAD i zemlje Persijskog zaliva su popunjeni, tvrde zvaničnici, dok jedan od njih ističe da ovakav masovni odlazak stranaca iz Egipta do sada nije viđen.

Tenzije u Egiptu rastu pred zakazani masovni skup opozicije u nedelju, kada se navršava prva godišnjica od inauguracije islamističkog predsednika Morsija.

Opozicija traži da on podnese ostavku, a najmanje 22 miliona građana Egipta potpisalo je peticiju kojom se zahteva Morsijeva ostavka.

Peticiju je pokrenula grupa "Pobuna" (Tamarod), koja je pozvala građane da u velikom broju izađu na protest i sruše s vlasti predsednika Morsija.

Lider grupe "Pobuna", Mahmud Badr, obratio se danas novinarima, rekavši da je tačno 22,134,460 građana Egipta potpisalo ovu peticiju, preneo je AP.

S druge strane, pristalice predsednika Morsija, ne veruju u ovaj podatak, kao ni u validnost potpisa.

Članovi Muslimanske braće sumnjaju da su potpisnici peticije bili potplaćeni.

Sinoć je dvoje ljudi ubijeno u severnom gradu Aleksandriji kada su demonstranti zapalili sedište političkog pokreta Muslimanska braća koji podržava Morsija.

Zasad još nisu sasvim razjašnjene okolnosti pod kojima je stradala jedna od te dve osobe, američki državljanin koji je radio u Američkom kulturnom centru, budući da jedni tvrde da je uboden nožem, a drugi da je pogođen u pucnjavi.

Druga žrtva u Aleksandriji je Egipćanin koji je poginuo tokom pucnjave, dok je treća osoba stradala u eksploziji u Port Saidu, navodi britanska medijska kuća.

Desetine hiljada Morsijevih protivnika okupili su se u više egipatskih gradova juče, dok su istovremeno proteste održale i njegove pristalice.

Morsijevu prvu godinu na vlasti obeležili su politički nemiri i sve slabija privreda.