Kako je saoštio OEBS, Mijatović je američkom državnom tužiocu Eriku Holderu uputila pismo u kojem je izrazila žaljenje što je ovo treći put poslednjih meseci da Ministarstvo pravde SAD krši prava novinara.
Mijatović je zatražila da Ministarstvo ponovo razmisli o svojoj poziciji u slučaju novinara Njujork tajmsa Džejmsa Rajzena, i da poštuje Rajzenovo novinarsko pravo da štiti svoje poverljive izvore.
Predstavnica je takođe ukazala na nedavnu odluku Apelacionog suda, koja je usledila posle spornih poteza Minstarstva pravde. Prema tumačenju Apelacionog suda, prvi amandman na Ustav SAD ne štiti novinare od obaveze da otkriju svoje izvore kada su pozvani da svedoče u krivičnom postupku.
"Bojim se da bi ovo moglo imati nepovoljan efekat na sposobnosti novinara da istražuju osetljive teme i izveštavaju o njima", rekla je Mijatović.
Prema njenim rečima, vlada SAD bi trebalo da štiti pravo novinara da štiti svoje izvore kao jedan od ključnih principa istraživačkoj novinarstva.
"Jedan od najboljih načina (da se ta prava zaštite) jeste da se donese" odgovarajući zakon, navela je Mijatović.
Mijatović je ocenila da bi takav zakon "otklonio mogućnost hapšenja novinara zbog odbijanja da identifikuju svoje izvore i osujetio tendencije bezbednosnih zvaničnika da se upuštaju u prekomerno praćenje novinarskih aktivnosti".
Partizan izgubio u Istanbulu, crno-beli na 2-5: Fenerbahče ostavio crno-bele bez šansi
Teodosić promašio pobedu u Pioniru: Zvezda imala "+14" pa ispustila šampiona Evrope
Završena akcija spašavanja u Novom Sadu - 14 poginulih, troje povređenih, obratio se i Vučić
"Da se rekonstruisala nadstrešnica, ovo se ne bi desilo": Vesić najavio da će utvrditi ko je stavljao pečate i potpise
Crvena zvezda i Partizan izvan plej-of zone: Ovako izgleda tabela Evrolige posle sedam kola