• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OEBS zabrinut što SAD progone novinare

Izvor Beta

Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju traži od američke vlade da prestanu progoni novinara i da se donese zakon kojim bi se štitili oni i njihovi poverljivi izvori.

Predstavnica Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS, OSCE) zadužena za slobodu medija, Dunja Mijatović, izrazila je danas zabrinutost zbog toga što vlada SAD primorava jednog novinara da svedoči na suđenju bivšem zvaničniku Centralne obaveštajne agencije (CIA) koji je optužen za odavanje poverljivih informacija.

Kako je saoštio OEBS, Mijatović je američkom državnom tužiocu Eriku Holderu uputila pismo u kojem je izrazila žaljenje što je ovo treći put poslednjih meseci da Ministarstvo pravde SAD krši prava novinara.

Mijatović je zatražila da Ministarstvo ponovo razmisli o svojoj poziciji u slučaju novinara Njujork tajmsa Džejmsa Rajzena, i da poštuje Rajzenovo novinarsko pravo da štiti svoje poverljive izvore.

Predstavnica je takođe ukazala na nedavnu odluku Apelacionog suda, koja je usledila posle spornih poteza Minstarstva pravde. Prema tumačenju Apelacionog suda, prvi amandman na Ustav SAD ne štiti novinare od obaveze da otkriju svoje izvore kada su pozvani da svedoče u krivičnom postupku.

"Bojim se da bi ovo moglo imati nepovoljan efekat na sposobnosti novinara da istražuju osetljive teme i izveštavaju o njima", rekla je Mijatović.

Prema njenim rečima, vlada SAD bi trebalo da štiti pravo novinara da štiti svoje izvore kao jedan od ključnih principa istraživačkoj novinarstva.

"Jedan od najboljih načina (da se ta prava zaštite) jeste da se donese" odgovarajući zakon, navela je Mijatović.

Mijatović je ocenila da bi takav zakon "otklonio mogućnost hapšenja novinara zbog odbijanja da identifikuju svoje izvore i osujetio tendencije bezbednosnih zvaničnika da se upuštaju u prekomerno praćenje novinarskih aktivnosti".

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image