• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Japan predstavio svoj najveći ratni brod

Japan predstavio svoj najveći ratni brod izgrađen posle Drugog svetskog rata, 1,2 milijarde dolara vredan nosač helikoptera koji treba da brani teriorijalne pretenzije.

Ceremonija prikazivanja 248 metara dugog plovila usledila je u vreme kada konzervativna vlada Ssinzo Abea, koji je na čelu zemlje od decembra, razmatra mogućnosti promene pacifističkog ustava zemlje i jača oružane snage.

Japan planira da koristi nosač helikoptera, nazvan Izumo a koji će ući u upotrebu 2015. za odbranu teritorijalnih pretenzija u pomorskom sporu s Kinom, koja je i sama demonstrirala vojne i pomorske ambicije poslednjih godina.

Kinesko Ministarstvo odbrane izrazilo je zabrinutost zbog konstantnog japanskog vojnog jačanja.

"Taj trend zaslužuje visok stepen opreza od strane japanskih suseda i međunarodne zajednice", navelo je kinesko ministarstvo, a preneo AFP.

"Japan treba da uči iz istorije, pridržava se svoje politike samoodbrane i drži se obećanja da će ići putem mirnog razvoja", navodi se u saopštenju.

Ceremonija predstavljanja novog broda održana je na 68. godišnjicu američkog bacanja atomske bombe na Hirošimu, a za to poklapanje datuma Tokio je rekao da je bilo slučajno. Kako je rečeno taj datum je izabran zbog povoljne plime i povoljnog dana.

Japanski nosač helikoptera moći će da ponese devet letilica i očekuje se da će igradi odlučujuću ulogu u venrednim situacijama i spasilačkim misijama, kao i u odbrani pomorskih linija i suvereniteta zemlje, saopštilo je Ministarstvo odbrane u Tokiju.

Za sada najveći brodovi japanske flote su par manjih nosača helikotera.

Pre manje od dve nedelje brodovi kineske novoformirane obalske straže, za koje se veruje da su sada naoružani, ušli su po prvi put u vode oko spornih ostrva koje

Tokio zove Senkaku, a Peking Diaoju. Do sada su ta ostrva obilazili samo kineski vladini nenaoružani brodovi koji su razmenjivali upozorenja s japanskim brodovima obalske straže.

Nenaseljena kamena ostrva su na pola puta između dveju zemalja i bogata su osim ribom i naftom i gasom.

Gotovo istovremeno japansko Ministarstvo odbrane je preporučilo vladi osnivanje amfibijskih jedinica, sličnih američkim marincima i nabavku bezpilotnih letilica, za odbranu spornih teritorija.

Tokio je takođe u odvojenom teritorijalnom sporu sa Seulom.

Japanska dobro opremljena vojska naziva se Snagama za samoodbranu i ustavom joj nije dozvoljeno da preduzima napadačke akcije. Svaka promena namene odbrambenih snaga Japana iziskivala bi promenu ustava.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image