Asanž je rekao da je osoblje Vikiliksa bilo uz Snoudena od kako je napustio Hong Kong i stigao na moskovski aerodrom Šeremetjevo, 23. juna, gde je u tranzitnoj zoni proveo oko pet sedmica pre nego što je 1. avgusta dobio privremeni jednogodišnji azil u Rusiji, prenela je agencija AFP.

"Od Hong Konga imamo nekog uz njega (Snoudena) sve vreme", kazao je Asanž u intervjuu australijskom onlajn listu "Ferfaks medija".

Osnivač Vikiliksa rekao je da je Rusija oduvek bila bezbedniji izbor nego Hong Kong i Vikiliks je smatrao da bi u nekom trenutku Hong Kong mogao da izruči Snoudena SAD i da ga u međuvremenu pritvori.

Upitan da li su Snoudena ispitivale ruske službe bezbednosti, Asanž je rekao da nisu. Osoblje Vikiliksa "posmatralo je situaciju izbliza i ruske vlasti su se dobro ponašale", kazao je Asanž.

Snouden je danas upozorio javnost da ga u izjavama medijima ni na koji način ne zastupaju njegov otac ili advokat i da se to neće promeniti u budućnosti.

Snoudenov otac Lon u poslednjih mesec dana dao je niz intervjua medijima, a u u javnom obraćanju ne zaostaju ni porodični advokat Brus Fajn, kao ni njegova supruga Mati Fajn, koji svakodnevno medije snabdevaju informacijama o njegovom boravku u Rusiji.

Edvard Snouden je o svemu preko SMS poruke obavestio portal Hafington Post, istakavši da shvata da medijima nije lako da dođu do njega i da zbog toga mogu da budu "zavedeni" od njegove porodice.

Mati Fajn je juče izjavila da Snoudenov otac i njegov pravni tim ne veruju novinaru Gardijana Glenu Grinvaldu koji je prvi izneo priču o špijuniranju NSA.

SAD traže Snoudena zbog krivičnog dela špijunaže, to jest otkrivanja podataka o tajnom programu NSA o nadzoru internet i telefonskih komunikacija u Americi i drugim državama.