Kancelarka je istakla da je sećanje na te zločine ispunjava tugom i sramotom, položila je venac na spomenik nevinim žrtvama, da bi potom obišla muzej i srela se sa preživelim logorašima.

U jedan od najzloglasnijih logora nacističke Nemačke, Merkel je došla u sklopu kampanje za izbore koji su zakazani za 22. septembra, kada će pokušati da osvoji treći premijerski mandat.

Prilikom obilaska logora i muzeja, društvo joj je pravio devedesettrogodišnji Maks Manhajmer, koji je uspeo da preživi pakao Dahaua, a sada je predsednik Komiteta bivših logoraša.

Merkel je istakla da Evropa mora uvek da bude budna zbog pretnje ekstremne desnice i pozvala ljude da pokažu više hrabrosti u borbi protiv neonacista.

Ono što se dešavalo u koncentracionim logorima uvek je bilo, a i sada je, potpuno neshvatljivo, rekla je Merkel, prvi nemački kancelar koji je rođen posle Drugog svetskog rata kao i koji dolazi iz Istočne Nemačke, prenosi DPA.

Prema njenim rečima, više nikada ne sme da se dozvoli da takve ideje nađu mesto u demokratskoj Evropi.

Manhajmer, koji je u holokaustu izgubio šesto članova najuže porodice, je rekao da je poseta kancelarke Merkel "velika čast i istorijski događaj za sve preživele".

Dahau je prvi koncentracioni logor, koji je napravljen 16 kilometara od Minhena 1933. godine, neposredno po dolasku Adolfa Hitlera na vlast.

Prvi zatvorenici bili su politički protivnici Hitlerove vlasti, a potom svi oni za koje su nacisti smatrali da su suvišni na svetu - pre svih Jevreji, Romi i homoseksualci.

Kroz Dahau je za 12 godina prošlo više od 200.000 ljudi i on je postao model za brojne slične logore koje su nacisti otvorili u više zemalja.