Ban je, takođe, nazvao obnovljeni spor Japana sa Kinom i Južnom Korejom oko moderne istorije te zemlje iz imperijalne ere "vrednim žaljenja".

Šef kabineta japanskog premijera Jošihide Suga izrazio je sumnju u to da je Ban bio u potpunosti svestan napora koje Japan ulaže u pravcu uspostavljanja dijaloga sa Kinom i Južnom Korejom oko teritorijalnih sporova i različitih pogleda na istorijske događaje.

"Duboko sumnjam da je u on u potpunosti razumeo poziciju Japana", rekao je Suga na redovnoj konferenciji za novinare, prenosi AFP.

Suga je najavio i da će Tokio od Bana, koji je svojevremeno bio šef južnokorejske diplomatije, zatražiti da objasni šta je mislio pod tim da japanski lideri treba da izvedu duboko samoispitivanje.

Na odnose zvaničnog Tokija sa susednim zemljama već duže vreme negativno utiče nasleđe Japana koje se tiče agresije u Drugom svetskom ratu, kao i teritorijalni sporovi.

"Smatram zaista vrednim žaljenja to što tenzije (između Japana, Kine i Južne Koreje) ne jenjavaju zbog istorijskih tema i drugih političkih razloga", rekao je Ban u izjavi za novinare tokom posete Seulu proteklog vikenda.

Politički lideri Japana bi trebalo da sprovedu "duboko samoispitivanje", istakao je Ban, dodajući da se to posebno odnosi na pokušaje zvaničnog Tokija da revidira svoj pacifistički ustav, koji su donele američke okupacione vlasti posle Drugog svetskog rata.

Tenzije između tri azijske države su poslednji put podstaknute prošlog meseca, kad su japanski političari posetili kontroverzno svetilište posvećeno poginulima u Drugom svetskom ratu, uključujući nekolicini ratnih zločinaca.

I Kina i Južna Koreja smatraju to svetilište simbolom agresivne imperijalističke prošlosti zvaničnog Tokija.