Hepeningom "Gozba za 1.000" inicijativa Spasi jelo želela je da upozori na to koliko namirnica i hrane se danas bez potrebe baca, a takođe da apeluje na vlasti da ne oporezuju ispravne namirnice koje bi trgovinski lanci ili seljaci poklonili siromašnima.

Preko 300 kilograma povrća i pirinča za 1.000 porcija vegetarijanskog karija koji su skuvali dobrovoljci iz Ugostiteljske škole u Pragu poklonili su za ovu neuobičajenu gozbu trgovinski lanci i sami seljaci.

Reč je namirnicama kojima uskoro ističe rok upotrebe i radnje ih povlače sa pultova ili inače sasvim ispravno povrće ali neodgovarajućeg oblika, recimo krive šargarepe ili suviše malo povrće koje bacaju seljaci jer se ne bi prodalo.

"Želimo takođe da upozorimo na rasipništvo u korišćenju energije za proizvodnju hrane. Za jedan paradajz potrebno je 50 litara vode a za uvoz jednog kilograma tropskog voća potrošimo pet litara nafte", kazao je Petr Hanzela iz inicijative Spasi hranu.

"Zakoni naše zemlje ne motivišu trgovinske lance da jednostavno poklone namirnice kojima ističe rok upotrebe dobrotvornim organizacijama koje pomažu siromašnima. Supermarkete u Češkoj imamo već 22 godine, a pošto su otvoreni sedam dana u nedelji od ujutro do uveče, neki non stop i nude nverovatno veliki asortiman oni su izvor ogromnih količina biootpada", kazao je Roman Vanjek iz praškog Kulinarskog instituta koji je podržao manifestaciju.

Prema podacima UN, svake godine u svetu u kantama za smeće završi 1,3 milijarde tona hrane što je trećina ukupno proizvedenih.

Evropljani godišnje bace u smeće 115 kilograma namirnica, a kada bi češka porodica nabavljala hranu tako da je ne baca, uštedela bi godišnje 800 evra.