Nekoliko Iranaca reklo je sinoć da su dobili pristup svojim nalozima, a da nisu morali da se dovijaju kako bi zaobišli vladin filter, što im je ulilo nadu da su vlasti ublažile zabranu koju su uvele kada su 2009. godine počeli antivladini protesti, koji su delom bili organizovani putem društvenih medija, navodi Rojters.

Međutim, sekretar državnog odbora zaduženog za nadzor i filtiriranje sajtova, Abdolsamad Koramabadi, rekao je da su pristup društvenim mrežama omogućile tehničke poteškoće sa nekim iranskim provajderima internetskih usluga i da vlada istražuje o čemu se radi.

"Odsustvo filtera na 'Facebooku' sinoć je očigledno bilo posledica tehničkih problema i tehnološka komisija sprovodi istragu o tome, kako bi se utvrdilo koje kompanije su to učinile", rekao je on, kako prenosi novinska agencija Mehr.

Otkako je iranski predsednik Hasan Rohani stupio na dužnost prošlog meseca, korišćenje društvenih medija je blago olakšano, navodi britanska agencija.

Zvaničnici, među kojima je i ministar spoljnih poslova Džavad Zarif, otvorili su naloge na "Facebooku" i "Twitteru", budeći nadu među Irancima da bi ti sajtovi uskoro mogli da budu odblokirani za njihovu upotrebu.

Trenutno, mnogi koriste servere uz pomoć kojih varaju sistem, predstavljajući se kao da žive u drugoj zemlji kako bi mogli da pristupe nalozima na društvenim mrežama.

Araš Tadžik, administrator infrormacionih tehnologija u Teheranu, smatra da je reč o testu, kako bi vlasti videle šta će se dogoditi ukoliko bi se filter uklonio i da li mogu da kontrolišu situaciju ili ne.

Rohani je obećao da će ublažiti politička i društvena ograničenja u Iranu, ali bilo kakav potez u tom smislu mora najpre da odobri vladajući establišment konzervativnih sveštenika i bezbednosnih zvaničnika.