Ovaj ritual označava kraj hadžiluka, hodočašća u Meki, koji je ove godine okupio oko 1,5 vernika za razliku 3,2 miliona koliko ih je bilo 2012. godine.

Ritual "kamenovanja satane" sastoji se u bacanju 21 kamena na svaki od tri stuba od 25 metara koji simbolizuju satanu.

Da bi sprečili gužvu u Mini gde je poslednjih godina bilo na stotine mrtvih, vlasti su izgradile trospratne mostove za ritual kamenovanja. Nakon tog obreda, vernici se vraćaju u Veliku džamiju u Meki da bi se pomolili okrenuti prema Ćabi, centralnom svetilištu islama.

Ćaba je zdanje u obliku kocke u koje je ugrađen "crni kamen", njen najsvetiji predmet. Od "crnog kamena" se prostire dva metra dugačak zid na koji se vernici naslanjaju da bi dobili blagoslov.

U Saudijsku Arabiju je ove godine došlo znatno manje vernika zbog rizika od epidemije koronavirusom, sličnom virusu koji izaziva SARS, i radova na svetilištima u Meki.

Saudijske vlasti uveravaju da nije zabeležen nijedan slučaj zaraze koronavirusom među vernicima. Poslednjih meseci u svetu je od tog virusa umrlo 60 ljudi od kojih 51 u Saudijskoj Arabiji.

Početak rituala "kamenovanja satane" podudara se sa prvim danom proslave Kurban bajrama, jednog od najvažnijih praznika koji slave muslimanski vernici širom sveta. Hadžiluk u svetom gradu Meki najveće je okupljanje vernika na svetu. Svaki muslimanski vernik, prema Kuranu, treba makar jednom u životu da poseti Meku, ako mu to finansijske mogućnosti dozvoljavaju.

Meka je sveto mesto za muslimane i svake godine je poseti više od 30 miliona vernika pa je ona najposećenije versko mesto na svetu.