Na optuženičkoj klupi našli su se bivša Mardokova bliska saradnica Rebeka Bruks i bivši šef za medije premijera Dejvida Kamerona, Endi Koulson.
Bruksova i Koulson predvode listu od osam optuženih koji će odgovarati zbog skandala koji je pre dve godine zatresao Britaniju, prenele su agencije.
Bruksova (45), stigla je u londonski sud sa suprugom Čarlijem, koji je takođe na listi optuženih, a AFP navodi da je ona izgledala opušteno dok je prolazila pored "špalira" fotografa i snimatelja.
Koulson (45) je u sud stigao sa svojim pravnim timom.
Među tačkama optužnice su hakovanje govorne pošte na mobilnim telefonima oko 600 ljudi, uključujući jednu ubijenu učenicu, ali i zvezde poput muzičara Pola Makartnija i glumca Džada Louva, kao i podmićivanje i prikrivanje dokaza.
Ranije je planirano da suđenje traje četiri meseca, ali bi zbog složenosti slučaja moglo da potraje i šest, navodi AFP.
Očekuje se da će porota čuti "eksplozivna svedočenja" o skandalu koji je prinudio australijskog medijskog magnata Ruperta Mardoka da zatvori osramoćeni list "Njuz ov d vorld" 2011. godine, a priča je pretila da ugrozi i ugled vlade Dejvida Kamerona.
Suđenje zvanično počinje danas, ali se uvodna reč tužilaštva očekuje tek kasnije ove nedelje, pošto je za danas zakazan izbor porotnika.
Glavni "igrači" na suđenju su crvenokosa Rebeka Bruks, bivša izvršna direktorka Mardokovih izdanja u Britaniji, i Koulson, bivši novinar tabloida koji je postao direktor za medije u kabinetu premijera Kamerona.
Bruksova, koja je karijeru započela kao sekretarica, da bi postala urednica "Njuz ov d vorld" i lista "San" (The Sun), a potom i jedna od najbiližih saradnica Ruperta Mardoka, negira da je učestvovala u hakovanju mobilnih telefona, kao i druge optužbe.
Njen 50-godišnji muž, lični asistent Šeril Karter (49) i bivši šef obezbeđenja Mark Hana (50) odbacuju optužbe da su ometali pravdu i prikrivali dokaze u poslednjih nekoliko haotičnih dana postojanja lista.
Koulson, koji je svojevremeno takođe bio urednik "Njuz ov d vorld", negira da je učestvovao u hakovanju, kao i da je potplatio službenike u Bakingemskoj palati da bi mu dali telefonski imenik sa brojevima članova kraljevske porodice. Za to delo optužen je i bivši šef rubrike koja je u novinama bila posvećena kraljevskoj porodici Klajv Gudman.
Na optuženičkoj klupi su i bivši odgovorni urednik Stjuart Katner i urednik vesti Ijan Edmondson - kao i ostali, i njih dvojica negiraju učešće u hakovanju.
Drugo suđenje za skandal očekuje se dogodine, kad će se pred sudom naći nekoliko novinara "Sana", zbog podmićivanja zvaničnika.
Skandal je buknuo jula 2011, kada je otkriveno da je "Njuz ov d vorld" hakovao govornu poštu Mili Doler, nestale 13-godišnjakinje koja je kasnije pronađena mrtva. Taj skandal doveo je do zatvaranja novina koje su izlazile 168 godina.
Skandal je pokrenuo pitanja kako je konzervativni lider Kameron angažovao Koulsona, koji mu je bio šef za medije od 2007. do 2011, kao i u vezi druženja premijera sa Bruksovom i njenim suprugom.
Mardokova "Njuz" korporacija, sa sedištem u Njujorku, već je isplatila milione dolara žrtvama hakovanja i očekuje je još procesa zbog toga. Mardok je u međuvremenu podelio "Njuz korp" na dve kompanije - jednu koja se bavi televizijom i filmom i drugu, koja se bavi novinama i izdavaštvom.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!