• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Grinpisovci na krovu ministarstva u Varšavi

Izvor Beta

Grupa od 40 aktivista međunarodne ekološke organizacije Grinpis popela se jutros na krov Ministarstva privrede u Varšavi.

Oni su sa krova spustili niz fasadu veliki transparent sa pitanjem - "Ko upravlja Poljskom, građani ili industrija uglja?".

Na taj način poljski i strani ekolozi protestuju protiv odluke poljske vlade da danas i sutra u okviru 19. COP, samita UN o klimatskim promena, organizuje i mini Samit uglja i klime.

Prateći Samit uglja i klime otvara danas vicepremijer Januš Pjehoćinjski i na njemu se predstavnici energetike savetuju naredna dva dana kako da se smanje emisije ugljen dioksida a da se istvremeno održi energetika bazirana na uglju.

"Organizacija Samita uglja i klime pokazuje da vlada namerava da produbljuje zavisnost Poljske od uglja, protivno želji njenih građana", saopštili su danas ekolozi. Oni od vlade traže da počne da odustaje od ulaganja u takvu energetiku i okrene se obnovljivim izvorima energije.

Policija je zajedno sa spasiocima brzo intervenisala i skinula transparent i većinu demonstranata sa krova, međutim šestoro njih je ostalo gore, privezano lancima.

Ispred ministarastva počinje i pohod ekologa protiv Samita uglja i klime koji organizuju Benkvoč Netvork i Svetski fond za prirodu a na čelu povorke nose transparente "Površinski kopovi su uništenje životne sredine i poljoprivrede" i "Mrko ne nosi ništa dobro".

U Varšavi na globalnom klimatskom samistu od 11. do 22. novembra preko 12.000 učesnika iz 195 zemalja i međunarodnih organizacija pokušava da pripremi kompromise o borbi protiv klimatskih promena za naredni samit 2015. godine u Parizu.

Sa varšavske konferencije ne očekuju se presudne i ključne odluke, već pre da utre put samitu u Parizu i obezbedi da se u francuskoj prestonici usvoji novi sporazum o zajedničkoj borbi protiv klimatskih promena koji bi zamenio stari Protokol iz Kjota koji prestaje da važi 2020. godine.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image