Na svom zvaničnom mikroblogu, Vrhovni sud je naveo da se nezakonitim smatra "izlaganje osumnjičenih ekstremnoj hladnoći, vrućini, izgladnjivanju, žigosanju i iscrpljenosti radi iznuđivana priznanja".

Kako prenosi agencija Sinhua, takođe se nižim sudovima nalaže da iz sudskih postupaka isključe dokaze dobijene metodama torture, "kako bi se promovisala fer pravda".

"Tradicionalni koncept i praksa nekih svedočenja treba da se promene i da se više pažnje pokloni ispitivanju i korišćenju materijalnih dokaza", navodi se u saopštenju i dodaje da sudovi treba da ostanu nezavisni, da poštuju pravnu proceduru i da se ne mešaju u policijske istrage.

Peking je prošle nedelje nakon zasedanja trećeg plenuma Centralnog komiteta Komunističke partije najavio paket pravnih reformi uključujući postepeno skraćivanje spiska zločina za koje može biti dosuđena smrtna kazna kao i niz drugih mera radi unapređenja sistema zaštite ljudskih prava.

Takođe je doneta odluka o ukidanju takozvanih "radnih logora za prevaspitavanje".

Reč je o sistemu iz 50-tih godina prošlog veka koji je je dozvoljavao policiji da pošalje u zatvor svakoga na maksimalno četiri godine i to bez sudskog procesa.

U takvom sistemu, praktično je nemoguće bilo žaliti se na kaznu.