Ekološki aktivisti su ogorčeni što države u pregovorima gledaju svoje interese ne vodeći računa o zajedničkom dobru planete i posledicama globalnog zagrevanja.

Nevladine ekološke organizacije danas su na 19. globalnom klimatskom samitu upozorile da skoro dve sedmice pregovora u Varšavi o budućim obavezama u borbi protiv klimatskih promena ne vode nikuda i da svojim napuštanjem samit žele da nateraju delegate da se trgnu.

Ovo je prvi takav demonstrativni odlazak ekologa i aktivista organizacija za ljudska prava u 19-godišnjoj istoriji klimatskih pregovora.

"Pregovore u Varšavi su u svoje ruke preuzeli šefovi industrijskih kompanija kojima nije nimalo stalo do smanjenje emisije štetnih gasova. Za nas je omalovažavanje to što su kompanije-trovači sponzori samita", kazao je danas u Varšavi direktor ekološke organizacije Grinpis, Kumi Naido.

"Bogate industrijske zemlje usporavaju pregovore a u njihovom interesu delaju i međunarodne korporacije. To što se desilo na Filipinima pokazuje da moramo da ubrzamo pregovore", rekao je novinarima šef organizacije Prijatelji Zemlje Asad Rehman.

Ekolozi su odlazeći sa samita upozorili da 19. klimatska konferencija Ujedinjenih nacija nije donela nikakva nova rešenja mehanizama odšteta za zemlje koje su zbog klimatskih promena izložene velikim štetama.

Na početku samita štrajk glađu 11. novembra započeo je šef delegacije Filipina Naderev Sano.

"Vreme je da zaustavimo ovo ludilo", kazao je tada Sano i pozvao one koji poriču klimatske promene da siđu iz svoje kule od slonovače i pođu na ostrva Tihog okeana, Indijskog okeana ili Karipska ostrva da se sami uvere u posledice podizanja nivoa okeana na planeti.

Naderev Sano kazao je da Filipinci odbijaju da njihov način života postane spasavanje žive glave i bežanje od tajfuna poput poslednjeg i pozvao sve da prestanu da govore o prirodnim katastrofama kada je tu i faktor čovek i da ne zahtevaju neprestani ekonomski rast i neodrživu potrošnju.

"Odlazak sa samita je protest zbog nedostatka volje nekih država, a među njima je i Poljska, da se vodi dijalog. Ekološke organizacije ipak veruju u smisao borbe protiv klimatskih promena", kazao je šef podružnice Grinpisa u Poljskoj Maćej Muskat.

Klimatski samit u Varšavi trebalo bi da završi sutra a očekivalo se da će postići dogovor o preciznoj mapi puta i kompromisima koji bi utrli put obavezujućem završnom dokumentu na samitu u Parizu 2015.

Novi globalni sporazum treba da zameni Protokol iz Kjota koji ističe 2020. godine.